Pomôžte nám udržať web živý a bližšie k vašim potrebám príspevkom na jeho prevádzku.

Môj obsah

Komentáre (77) Popisy (6) Životopisy (0) Zaujímavosti (7) Repliky (4) Chyby (0)
Všetko Filmy Seriály Divadelné hry

They Cloned Tyrone (2023)

Film
Sci-fi co není pro mě

0%Strašná blbost, možná největší co jsem kdy viděl. Tak strašná, že nevyjet závěrečné titulky, ani bych si nevšiml, že už je konec. Ale možná taky skvělá, humorná sci-fi z prostředí afroameričanů (soudě podle ratingu 6,6 na IMDb) a já jen prostě nejsem v cílové skupině pro kterou je film určen...

26.04.2024
Co si (ne)pustit před spaním

60%Děsivé. Pustil jsem si film večer před spaním a to jsem neměl dělat. Při sledování mě polévala hrůza, z některých scén naskakovala husí kůže. Po skončení jsem dlouho nemohl usnout a převaloval se neklidně na lůžku... Ironie, sarkasmus? Jasně. Ve skutečnosti mě děsila vlastně jenom scénická hudba. Ta ovšem také jenom do chvíle, než jsem si tohle uvědomil. Abych ale jen nekritizoval, třeba sekvence s tankerem se mi docela líbila (však také byla hlavní atrakcí upoutávky). A v napětí mě udržovalo to, jestli se nakonec malá Rose dozví, jak dopadl poslední díl seriálu „Přátelé“.

16.12.2023
Časy co už se nevrátí

75%Osmdesátky... Pro mnohé zlatá éra filmu. Akčňáky, scifárny, šílené komedie, horory, splattery. Vše nezatíženo současnou příšernou korektností. Dneska se za nekorektní označují snad už jen filmy, ve kterých se prdí. V téhle krvavé lázni si ještě tvůrci mohli dovolit dělat si legraci ze všeho. Ale především z hrůzostrašných filmů. Klasický britský černý humor. Kdo ho má rád, přijde si na své! Tak jako já. Plusy: Spousta scének, při kterých jsem řval smíchem (dnes by se na mne v kině určitě dívali jako na nebezpečného úchyláka), nejlepší asi ta s tím telefonem.

15.12.2023

Family Switch (2023)

Film
Poněkud nudné třeštění

35%Ztřeštěná rodinná komedie! Taková, jakou mají Američané rádi - fůra omšelých klišé, sem tam nějaké to morální ponaučení, no a samosebou nechybí ani prdění... Nebavil jsem se.

15.12.2023

The Gray Man (2022)

Film
Víme kdo přežije, ale to nevadí

70%Takový docela obyčejný akční film s tajnými agenty, co se potulují po světě a hájí státní zájmy. Nechybí nic z obvyklých rekvizit: hodný hlavní hrdina, který je nucen zabíjet ve službách CIA. Zlouni ve stejných službách, kteří neváhají k dosažení svých cílů obětovat pár (anebo i hezkejch pár) civilistů a prochází jim to protože je kryje někdo, kdo sedí „hodně vysoko“. Nevinné děvčátko v ohrožení – víme všichni i bez spojleru, že nakonec přežije. Ale někteří z hodných musí přece jen zemřít, abychom o to víc nenáviděli ty zlouny a přáli jim co nejhorší smrt. Jak říkám, nihil novi sub sole (nic nového pod sluncem pro toho, kdo se ještě nestačil doučit latinsky). Jenže koho by nepotěšilo, když uvidí v cizím filmu své rodné město. A Praha si tu teda zahrála docela dost, projedeme se i tramvají.

04.12.2023
Lepší vylézt z okna než nezaplatit účet

55%Kdysi jsem viděl film s podivným názvem „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“. A líbil se mi natolik, že jsem si sehnal knížku od Jonase Jonassona se stejnojmenným titulem. Ta byla dokonce ještě lepší než film. No a docela nedávno jsem objevil v nabídce Netflixu Stojednaletého staříka co nezaplatil účet a zmizel! Takže jsem zajásal, uvelebil se v televizním křesle, před sebou mísu salátu, a dal se do toho. Jenže – nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Možná jsem jenom neměl zrovna tu pravou náladu, možná bylo tohle pokračování opravdu mizerným vývarem z původního filmu. Každopádně jsem ten večer salát nedojedl a ani Staříka nedokoukal... Než mě tady ale odsoudíte za psaní komentáře k filmu, který jsem neviděl, vězte že jsem se na druhý den do křesla vrátil i se zbytkem toho salátu (v lednici se přes noc pěkně uležel) a vydržel to až do závěrečných titulků. Bohužel jsem se však přitom ani jednou nezasmál.

04.12.2023

Votrelec: Covenant (2017)

Film
Starý známý

50%S Vetřelcem jsem se seznámil docela obyčejně: seděl jsem v 70mm (schválně – kdo ještě dneska ví, co to znamená) kině Alfa na Václaváku a koukal na velikánský plátno kde na pozadí nekonečného vesmíru postupně vyvstávala písmena A, L , I, E a N... To bylo počátkem osmdesátek, tedy konkrétně roku 1983, kdy se film dostal do filmové distribuce v tehdejším Československu. Ale proč vás s tím otravuju? No, od té doby jsem viděl docela dost vetřelčích filmů, ať už to byly sequely, prequely i kdovíjaké jiné quely. A většina z nich se mi moc nelíbila. S těmito zkušenostmi se tedy pouštím do hodnocení Covenanta. Po pravdě řečeno, buď jsem děj moc nepochopil, nebo už ten báječný Ridley Scott zesenilněl a natočil naprostou volovinu. Spíš se ovšem přikláním k té druhé variantě.

04.12.2023
Temné síly ve tmě

55%Co jsem vlastně čekal? Nějaký paskvil tvářící se jako pokračování Krotitelů duchů z roku 1984? Z roku 1989? Nebo zas nějaký nepovedený remake jako ten z roku 2016 kde duchy krotily ženy? No, v tomhle případě nakonec krotily duchy děcka. A byla by to docela zábavná podívaná, kdyby... Kdyby se spousta scén neodehrávala v temnotě, takže ty temné síly jste mohli jen tušit (v podstatě jsem brejlil na tmavou obrazovku ve snaze něco zahlédnout). Kdyby mi spousta scén přímo vtíravě nepřipomínala seriál Strange Things (ten vřele doporučuju). Kdyby tam tvůrci docela nesmyslně nenacpali tolik klišé (třeba s marným startováním auta, které nakonec po domluvě přece jen naskočí). Kdyby to nebyla taková víceméně nesourodá slátanina. A není teda těch „kdyby“ nějak moc? Ano, taky se mi zdá. Nápad s odkazem sice fajn, ale co si budeme povídat, na celý film jeden dobrý nápad nestačí.

12.11.2023

Machete (2010)

Film
Nic pro příznivce rodinných komedií

100%Pan Rodriguez nám tady připravil koktejl tak jak ho máme my, vyznavači krvavé podívané rádi. Mačeta se hezky lačně blýská a usekané hlavy létají vzduchem jako roztomilé červené balónky. Takže ani nevadí, že do šejkru zamíchal rejža i trochu politiky. Film, jak napovídají již úvodní vintage titulky, je splatterovou variací na oblíbené téma dobrodružného žánru z osmdesátých let (strašlivá křivda na hlavním hrdinovi, nejlépe totálním vybitím jeho blízkých, aby pak byl motiv pro ještě strašlivější pomstu).

30.07.2023

Extraction 2 (2023)

Film
Po dávkách

60%Tak se pořád někam utíká, přitom se střílí, něco vybuchuje, auta se honí až to sviští (a taky vybuchují), nemilosrdné souboje jednoho proti x následují jeden za druhým (za x si dosaďte libovolné číslo od jedné řekněme do pěti)... Zkrátka akční film. Proti tomu vůbec nic nemám. Akorát že tohle už začínalo být po nějaké době dost únavné. No, našel jsem řešení: více než dvouhodinový film jsem si rozložil na menší dávky a postupně ho zkonzumoval. Koneckonců ani Tyler Rake si nevystřílí celý zásobník najednou, ale pouští to do protivníků po dávkách!

12.07.2023

ARQ (2016)

Film
Dědečka si nezabiješ

40%Časovky (teda příběhy, ve kterých se cestuje časem) mám rád. Třeba takový Návraty do budoucnosti znám snad nazpaměť. Nebo 12 Opic, Lovci Dinosaurů (A Sound of Thunder)... Proč tu tyhle filmy vyjmenovávám? Protože jsou příkladem promyšleného scénáře, kde do sebe události logicky zapadají. Jestli vůbec lze mluvit o logice při cestování časem... je tu přece jen taky ten "paradox dědečka". No a právě ta promyšlenost mi v ARQ chyběla. Měl jsem pocit, že to je celé jen tak splácané, bez nějaké vnitřní logiky. Ještě že se postavy v průběhu děje vyvíjely, tím pádem jsem byl alespoň trochu zvědavej na to, jak to nakonec celé dopadne. A chcete teda vědět, jak to nakonec celé dopadne? Lituji, nemohu sloužit – už jsem to zapomněl (film jsem shlédl včera).

12.07.2023

Grimsby (2016)

Film
Někdo bude hýkat

50%Fekální humor, honičky, střílečky, fekální humor... zapomněl jsem na něco? Ajo, stále krásná Penélope Cruz. Pro mě ve filmu asi to jediný, na co se dalo koukat. No a vlastně taky partička fotbalovejch chuligánů, ta se mi fakt líbila. Jasně, chápu že při „choulostivých“ scénách (a tím nemyslím sexuální – těch se tady nedočkáte) se někteří z vás budou prohýbat smíchy, řičet, hýkat a plácat se rukama do stehen. Jenže já jsem se vzmohl tak akorát na útrpný úsměv. Holt každý jsme jiný.

28.05.2023

John Wick 2 (2017)

Film
Můžeme se nudit při akčňáku?

40%Cožpak o to, když se ve filmu střílí, kope, bodá, seká, hlavní hrdina někoho honí a pak je sám honěn, to mi vůbec nevadí. Kvůli tomu přece na akční film koukám. Jenže když se prakticky celých 130 minut neděje nic jiného, už je to otrava. Jak se říká – tohle by otrávilo i mrtvého. A je úplně jedno, jestli byl tenhle mrtvý odstřelen, proboden nebo třeba rozsekán. Prostě, čekal jsem něco podobného jako jedničku, při které jsem se bavil a teď se cítím oklamán a podveden (já vím, tyhle dvě slova jsou vlastně synonyma, ale zní to mnohem lépe než kdybych se cítil JENOM oklamán nebo podveden).

11.03.2023

Jack Reacher (2012)

Film
V pravý čas

80%Když jsem měl rozečtenou už šestou „reacherovku“ (jo, to jsou ty knížky od Lee Childa s hlavním hrdinou Jackem Reacherem), napadlo mě zjistit si také něco o autorovi. A ejhle, kromě jiného jsem se dozvěděl, že podle jeho příběhů byly natočeny dokonce 2 filmy. A ejhle, jako na zavolanou se mi objevil v nabídce Netflixu tenhleten Poslední Výstřel. No, zašel jsem si teda do lednice pro lahvouna a zasedl před obrazovku. Hlavně mě zajímalo, jak se bude k postavě, kterou jsem znal zatím jen z obrazovky Kindlu, hodit sám velký Tom Cruise. Vážení, hodil se náramně – hlavně kvůli němu jsem si film užil. Kniha s názvem „Výstřel“ (v originále One Shot) podle které byl film natočen, je v pořadí už devátá se stejným hrdinou.

13.01.2023

Muž z Toronta (2022)

Film
Muži ze všech končin světa

40%Bavil jsem se jen při úvodní scénce, kde se nám muž z Toronta představí. Pak už je to jen sled rádoby humorných situací, nacpaný všemi možnými filmovými klišé. Tím pádem divák nemusí být zrovna génius, aby uhodl, co se asi v následujícím okamžiku na obrazovce přihodí. Dám vám jednu radu. Když už mermomocí chcete vidět nějakou akční komedii s mužem z ..., pusťte si raději toho z Ria, z Hong Kongu anebo z Acapulca. Určitě se pobavíte víc.

17.07.2022
Ach ty studentské lásky!

70%Jak to dopadne, když se nově příchozí studentka zamiluje do spolužáka, na kterého si už ovšem dělala nárok spolužačka? No, asi dojde k souboji obou dívek. A která z nich to vyhraje? Souboj to nebude ledajaký, jak už napovídá název filmu. Ta nová je sice upírka s nadpřirozenými schopnostmi, jenže soupeřka se jen tak nedá, zvlášť když se z ní shodou okolností stane frankensteinovská dívka, chcete-li Frankensteinka. Kdo ale čeká nějakou romanci ve stylu Stmívání, ať si jde raději pustit třeba další Rozbřesk. Tady se totiž Bella ani Edward nekonají. Tady vládne Japanese Splatter Comedy! Krev... kapky, stříkance, gejzíry. Létající končetiny jako smrtící zbraně. Bizarní, nechutné, absurdní, šílené. Jakoukoliv z těchto charakteristik si vyberete, bude se na film hodit.

28.06.2022

Mutant Girls Squad (2010)

Film
Něžné dívenky a krvavá řežba

70%Opisovat sám od sebe? Radši ne, i když bych tu mohl s klidným svědomím zkopírovat svůj komentář ke kulometnému děvčeti (The Machine Girl/Kataude mashin gâru). Jo, že jste ho nečetli? Tak to honem běžte napravit! Už jste zpátky? No to vám teda jako prémii za to, že nejste líní kliknout párkrát navíc, připíšu ještě pár řádek. To abyste věděli v čem se mutantky liší od machine girl. Tak především hlavní hrdinka tu není tak osamělá, má mimo jedné obligátní spřízněné duše ku pomoci celé stádečko hezky zmutovaných kamarádek. A ta její nejbližší má občas něco divného s rukama – občas když jí chce někdo zlý ubližovat... Mutanti nám zároveň dovolí zaškatulkovat film i mezi sci-fi. Taky už nejde jen o nějakou pitomou pomstu za dřívější křivdy jako třeba za zmasakrování rodiny, ale rovnou o záchranu, anebo taky zkázu, celého Japonska. Čtete dobře, tentokrát se vyjímečně nezachraňuje Amerika (a tím samosebou celý svět)! Další rozdíl je v použití černého humoru. Tady je dávkování stědřejší. Jen mi to tak někdy docela nesedlo, i když například umístění motorové pily (ne, nečekejte že vám prozradím kam) bylo opravdu zdrcující. Ale co, japonský smysl pro tento druh humoru asi bude trochu jinačí, než u běžného obyvatele evropské unie. Triky jsou opět tak na úrovni Power Rangers, to ale nevadí, o to víc jsou úsměvnější. Usekanými a rozsekanými hlavami a údy se nešetří ani tentokrát, a to je dobře. Jediné z čeho mám trochu obavy je, že další filmy typu „odvážná školačka krutě mstí zamordování svých bližních“, jestli teda existují, už mi nenabídnou tolik nového a neotřelého a tím pádem se tolik nepobavím.

11.06.2022

Áno, šéfe! (2012)

Film
Lord of the kitcheners

65%Neslané, nemastné. Tak by se dalo charakterizovat dietní jídlo v závodce. Na rozdíl od porcí servírovaných v leckteré putyce, pořádně solených a pepřených aby se přebila „vůně“ poněkud přespříliš zamřelého masa. Ale už dost, nejsme tady kvůli traktátu o úrovni veřejného stravování, nýbrž proto, abychom se podělili o mé dojmy z filmečku. Tak mé dojmy jsou, že filmeček byl natočen, aby nám ukázal něco ze života šéfkuchařů a jejich pomocníčků. To se docela povedlo, mnohdy nám až sliny cintají, ba docela se podíváme i do nóbl restaurací, kam bych se normálně bál i jen nakouknout, hrozíce se roty vypulírovaných číšníků a pětimístných cifer na účtence. Jenže aby taky o něco šlo, aby se divák po pár minutách nezačal nudit, podstrčil scenárista k lákavě prostřenému stolu ještě i příběh. Příběh bohužel naivní a plný klišé. No, kdybychom brali scénář jako slohové cvičení školáka, bylo by to skoro na výbornou. Ve filmu už ovšem banální, tisíckrát ohraná zápletka zaujme málokoho. Snad ještě tak toho školáka. A co že to celé má společného s Pánem Prstenů, kterého nadpis navozuje? Inu, i tady jde, kromě čmuchtění, o jeden prsten...

11.06.2022

See You Yesterday (2019)

Film
Na neshledanou

Obsahuje spoilery5%Jak to jenom říct slušně? Pí.ovina? Vůbec, v dnešní nové, hyperkorektní době napsat komentář k filmu, který se mi nelíbil a přitom nikde nenarazit, už je asi docela fuška. Takže, snímek nám ukazuje komunitu dospívajících jedinců nikoliv světlé pleti. Dva z nich si jen tak v rámci školní vědecké práce sestaví v garáži stroje pro cestování v čase a napěchujou je do batohů. Batohy si připnou hezky na záda a pokusný výlet do minulého dne může začít. No, čekal jsem nějakou legraci, třeba že se budou snažit v minulosti napravit nějaká ta milostná nedorozumění a přitom se budou stále víc zaplétat do sítě času. Jenže tvůrci si neodpustili rozdmýchávání rasové nenávisti, takže tam připletli i BLM, nesmyslné zastřelení jednoho nevinného zlými policajty (hádejte s jakou barvou pleti) a následné výlety do minulosti s cílem napravit tu hroznou křivdu. Že jsem vám tady prozradil celou zápletku? Ale jděte, to byste si film fakt chtěli pustit po tom co jsem tu napsal?

11.06.2022

Interceptor (2022)

Film
Je me too fuk

65%Že se ve všelijakých recenzích vytýká tomuhle filmu celkem asi milión věcí, od námětu přes provedení až k neumělému hraní herců? No a co, mně je to fuk. Já si prostě jen chtěl pustit nějakou oddechovku pro nenáročného diváka, mezi něž se počítám. Takže jsem se bavil a s přehledem přitom zkousnul nějaký ten odkaz na „mítů“, i třeba to, že prezidentem Ameriky je ženská (jakto že měla světlou pleť?!). A navíc – Elsa Pataky docela pěkně kope.

11.06.2022

The Machine Girl (2008)

Film
Něžná dívenka a krvavá řežba

75%Teď se možná zeptáte, jak jdou tyhle dvě věci dohromady. No, docela dobře, zvlášť když jde o film vyrobený v Japonsku. Teda ne že bych byl expert přes kinematografii země vycházejícího slunce. Viděl jsem odtamtud vlastně jen nějaký ten Kruh, Temnou vodu a možná ještě pár dalších, na které jsem zapomněl hned po závěrečných titulcích. V povědomí mi po nich ale zůstal pocit nadbytečné krutosti a dojem, že všechny herečky připomínají svým vzhledem trochu odrostlé, jemné školačky. Zasedněme však už k obrazovce... Hned po úvodním zběsilém masakru, když děj trochu zvolní, vytane na mysli otázka: „Ježíš, co má zas tohle znamenat!?“ Tady máte na vybranou. Buď hezky zčerstva odsoudit triky, kameru, akci a vůbec všechno, vypnout přehrávač a zahodit disk do odpadu spolu s nedojedenou svačinkou nebo večeří. To asi udělá většina z těch, co se ke kulometnému děvčeti dostali čirou náhodou. A těm už teda taky doporučuju, aby přestali číst. Anebo si vybrat jakoukoliv jinou možnost (třeba já jsem si řekl, že jde asi o nějaký zfilmovaný komiks, kde se s nadsázkou nesmí šetřit), a prostě nechat dálkáč na pokoji. V takovém případě nebudete litovat. Film je krvavě zábavný - hezky se na to kouká, ale logiku nebo nějakou hlubokou myšlenku probůh nehledat! Naproti tomu vás mohu ujistit, že usekaných hlav a údů, stejně jako nádherných fontán rudé tekutiny, se opravdu nabažíte.

14.05.2022

Projekt Adam (2022)

Film
Zachrání svět střílející chlapeček?

50%Tak jo. Ze začátku se to pěkně rozjíždí, o zařazení do žánru „akční sci-fi“ nemůže být pochyb. Ale co to? Tempo se po pár minutách zvolňuje, na scénu přichází chytrý dvanáctiletý chlapeček, který je kvůli své prostořekosti ve škole třídním otloukánkem. Chlapeček žije s maminkou (tatínek před rokem zemřel při nehodě) a volný čas tráví povětšinou hraním vesmírných „stříleček“ na počítači. Co myslíte, bude se mu někdy v budoucnu tato natrénovaná dovednost hodit? Nápověda: jde o film s námětem cestování v čase... No, vcelku brzy jsem pochopil, že jde o rodinnou podívanou, kde si musí každý alespoň trochu přijít na své. Nějaká ta akce, hrst humorných hlášek, řešení rodinných vztahů, láska v nebezpečí, zloun, který musí být potrestán aby byla zachráněna budoucnost zeměkoule. Takže sice nic pro vyznavače artových filmů, ale běžný, v čase necestující divák se trochu pobaví a za pár dní zapomene.

27.03.2022

Eden a potom... (1970)

Film
Psát či nepsat (toť otázka!)

30%Protože jsem jen obyčejný trouba, film jsem nepochopil. A protože jsem film nepochopil, nemohu ho ani odsuzovat. Jenže když ho neodsoudím, bude to vlastně jako bych ho pochválil. To ale nemohu a nechci. Co tedy s tím? Je tedy východiskem vůbec komentář nepsat? Ale vždyť už ho píšu... Jste zmateni tím, co tu čtete? To nic není proti zmatku, který jsem cítil při sledování Edenu a potom. Holt jsem si měl napřed přelouskat obsah jak jej uvádí třeba Filmový přehled. Stačí tu z něho ocitovat poslední větu a jste v obraze: „...poetika pohrávání si s konvencemi vyprávění se může jevit dnes jako prázdná a chladná a film Eden a potom . . . jako neplodný experiment, zajímavý pro nás obsazením některých slovenských herců a dokumentující dobu svého vzniku.“ Takže po přečtení pár recenzí co se potulujou po síti byste měli mít jasno, jestli si film pustit anebo raději ne (na mé ne-doporučení nedejte).

11.01.2022

Garamboly (1963)

Film
Předčasný odchod

70%Tato komedie rozhodně není špatná, přesto jsem byl v závěru poněkud zklamán. Vlastně jsem se cítil spíše oklamán... Proč? Pustili jsme si doma film především kvůli Funesovi a on se nám někdy po půlce filmu - v tom nejlepším - odebere na onen svět! Ale jinak zápletka je chytře vymyšlena a i když se nesmějeme na plný pecky jako v jiných komediích, alespon se tu často usmíváme. Film v žádném případě nikomu náladu nezkazí.

10.01.2022

Návrh (2009)

Film
Dračice ovečkou, psík vlkem…

80%Každý zkušený vypravěč historek ví, že i ten nejobyčejnější příběh, když se správně podá, dovede zaujmout a pobavit. Tak je tomu také u filmu Návrh. Naprosto banální zápletka s předem daným happy endem (díváme se přece na romantickou komedii), kde sledujeme přerod krásné dračice Margaret i jejího zakřiknutého asistenta Andrewa je vyprávěna natolik zajímavě, že vám přijde docela líto, když se na plátně objeví závěrečné titulky. A k tomu se podíváme i na dalekou Aljašku – co víc by si mohl divák nebažící po ničem jiném než trošce oddechové zábavy přát? Proto vzdávám čest režisérce Anne Fletcher a doporučuji!

10.01.2022

Jazdci apokalypsy (2009)

Film
Come and see?

60%Viděli jste Saw jedničku, dvojku nebo třeba pětku? Viděli jste kupříkladu některého z Hellraiserů? Viděli jste vůbec nějaký horror? Pokud ne, budete zírat s vytřeštěnýma očima a při obligátní lekačce sebou cuknete tak, až vyrazíte hlavou zuby teenagerovi, spokojeně chroupajícímu popkorn v řadě za vámi. A možná už v půlce filmu utečete z kina (anebo prostě zmáčknete stop na dálkáči). Pokud ovšem ano, budete sledovat celkem nevzrušeně děj až do finále, spokojeni že jste uhodli identitu hlavního organizátora apokalypsy už asi ve druhé třetině filmu. Vyslovená nuda to ale není, k těm světlým okamžikům patří například překvapující odhalení pravého charakteru líbezné Kristen (Zhang Ziyi), když vytáhne na tátu Breslina (Dennis Quaid) igelitový pytlík s příšerným obsahem se slovy „a tohle jsem našla uvnitř“... Tak nakonec to rozhodnutí, zda věnovat necelé dvě hodinky vašeho drahocenného času čtyřem jezdcům, zůstane zase jenom na vás.

10.01.2022
Náboji se nešetřilo

60%Já osobně proti střílení vůbec nic nemám. Spíše naopak, docela si to vychutnávám. Mluvíme samosebou o létání kulek na plátně a nikoliv ve skutečném životě - komu by nevadilo schytat nějakou tu včelku doprostřed čelíčka nebo srdíčka, když se docela náhodou přichomejtne třeba k přepadení banky... Co to má ale společného s komentovaným filmem? Docela dost. Po počáteční „vysvětlovačce“, kde je nám objasněno, o co v příběhu půjde, totiž začíná palba, která skončí až při závěrečných titulcích. Střílí se prostě ze všeho: pistole, revolvery, pušky, později si přijdou na své i kulomety a polní děla. Divoká akce a krvavé řeže, kdy vystřikuje červená až do objektivu, jsou jen zřídka proloženy oddechovými pasážemi, kde se „pouze“ mluví. Nechybí také různé honičky, z nichž ta mezi motorkou se sajdkárou a jezdci na koních připomene legendární stíhací jízdy z Indiana Jonese. To vše je naštěstí podloženo dobře vybranou muzikou (i když teda pochybuju, že by měli Korejci něco společného třeba s flamengem). Režisér a scénárista Kim Ji-woon nám servíruje korejskou variaci na western se třemi protagonisty. Mně je z nich nejvíce sympatický pan Zlý, nejenom kvůli „emo“ vzhledu, ale také kvůli poněkud zvrhlému humoru. Ten humor spolu s nadsázkou v akčních scénách evokuje (asi ne náhodou) Tarantinovy filmy. Takže se člověk docela dobře baví, i když si je zároveň vědom toho, že Ji-woon sahá Quentinovi tak nanejvejš po pás. Podtrženo shrnuto: Hodný, zlý ani divný vám osobně neuškodí, pokud tedy zrovna nejste útlocitná dámička...

10.01.2022

V ako Vendeta (2005)

Film
Není maska jako maska

70%Je to docela pěkný nápad, nechat hlavního hrdinu odehrát celou roli pod žertovnou maskou. Já vím, namítnete že to není nic originálního, vždyť masku má například i Jason z pátku 13, nebo z docela nedávna pan Jigsaw v sérii Saw. Jenomže tady má maska docela jiný účel než děsit. A zvlášť působivý je kontrast mezi vyřčenými slovy Véčka a výrazem jeho „tváře“. Film se mi líbil a doporučuji všem, co se chtějí pobavit. Nejde totiž – přes závažnost tématu trochu připomínající Kubrickův Mechanický pomeranč – o nějakou „makačku na bednu“, ale ani o pěknou blbost, jak jsem si vyslechl od několika známých co to viděli přede mnou. Příběh má spád a zaujme, takže se určitě nebudete od poloviny pokradmu dívat na hodinky jako u některých velkofilmů. Jen se mi někdy, hlavně na začátku, zdál pan V dost „ukecanej“. Buďme však velkorysí a odpusťme mu tuto maličkou vadu na kráse!

10.01.2022

Da Vinciho kód (2006)

Film
Vydejte se po stopách Roberta Langdona!

80%Po zhltnutí knížky Dana Browna, která se skutečně čte jedním dechem, už jsem jen netrpělivě čekal na premiéru. A v žádném případě jsem nebyl zklamán! Ve filmu bylo opravdu vše, co může namlsaný čtenář čekat. Nechybí ani ta tajemná dvojitá pyramida v Louvru, kterou jsem měl to štěstí vidět předtím dokonce ve skutečnosti. Ale vlastně všechna místa, kde se natáčelo, mají své kouzlo - kdyby to jen kapsa dovolila, hned bych se vydal po stopách Roberta Langdona! Na druhou stranu nutno podotknout, že kdo nečetl knižní předlohu, může být v kině trochu zmaten, protože mu unikly některé souvislosti. Ona se totiž ta mnohasetstránková bichle do dvou a půl hodin filmu směstnat „beze ztrát“ prostě nedá. A to je také důvod, proč Šifra nedostala desítku...

10.01.2022

Austrália (2008)

Film
Nuda

10%Nějak mi uniká, proč (a pro koho) byl tento film vůbec natočen. Ze začátku to vypadalo, že půjde o nějakou zvláštní australskou odrůdu westernu, pak se to zvrtlo ve válečnou romanci a nakonec zůstal dojem, jako kdybych koukal na zdramatizovanou historii Austrálie... V takovém případě by ovšem bylo mnohem vhodnější vyrobit zajímavý dokumentární film. Neštastný divák je totiž nucen protrpět téměř 3 hodiny plné nejrůznějších klišé (úvodní rvačka s představením hlavního kladného hrdiny, magické schopnosti domorodců, závěrečné potrestání padoucha a završení „tolik zkoušeného“ vztahu mezi chudým a bohatou), nelogičností (nesmyslná smrt ve vodní nádrži), ale především nudy, protože už dávno ví, jak to všechno musí (ano, musí!) dopadnout. Přiznávám, že jsem film sledoval v rodinném pohodlí doma v křesle a přesto jsem nevydržel až do finále. Odvahu skouknout posledních zhruba 45 minut jsem našel až asi po týdnu. Dokonce ani Nicole Kidman mne u obrazovky neudržela. Tak dávám alespoň 1 bod za snahu.

10.01.2022

Dark Water (2002)

Film
Hrůza bez krve

60%Kdo viděl Kruh (The Ring) jedničku a dvojku od stejného režiséra Hideo Nakaty, uhodne zápletku asi už po pár minutách. Ano, je to zase něco s vodou, což vlastně napovídá i sám název. Ale to neznamená, že je film špatný! Uspokojí ovšem pouze příznivce horroru, kterým nejde ani tak o množství prolité krve jako o atmosféru. Nějaká ta lekačka, která vás donutí ucuknout od obrazovky, sice ani tady nemůže chybět, ale není to zde to hlavní... Americkou předělávku jsem (možná naštěstí) neviděl, a tak nemohu srovnávat. Popravdě řečeno mi tento japonský originál,zkouknutý na DVD, úplně stačí. A na závěr konstatování : jestli jsem se dobře díval, neukápne v celých 101 minutách opravdu ani kapka drahocenné rudé tekutiny.

10.01.2022

Príťažlivé zlo (2009)

Film
Meč s nevšední rukojetí

60%Ale notak, nechte si ty nářky nad uměleckou stránkou filmu! To jste čekali nějakej hlubokomyslnej traktát o nelehkém údělu žen živících se nejcennější tekutinou? Nebo (bůh a česnek chraň) zas další variaci na Stmívání? Stejně je každýmu jasný, že to vaše zklamání pochází jen z toho, jak jste se nechali nachytat tím „kúzelným prídavným menem lesbických“... Stačilo si, vy zaslepenci, uvědomit, že název má za úkol evokovat atmosféru zlaté éry béčkových filmů. Těch, jejichž rozmazané nelegální kopie jsme při večerních sedáncích v socialistickém Československu let osmdesátých hltali přikovaní před videopřehrávači (škoda že se neujal vládou jedné strany tehdy vnucovaný název magnetoskop). No jo, jde tady o možná trochu neumělou, ale přesto poctu tomu filmovému braku, pro který se vžil název b-movies. Poctu okořeněnou navíc vydatnou porcí suchého anglického humoru. Tak už se přestaňte rejpat v tom, jestli má příběh logiku a užijte si raději třeba scénku ve sprše. Anebo tuhněte hrůzou z pomyšlení, že záchrana našeho světa závisí už jen na tom, zda se jednomu z protagonistů podaří překonat vrozený odpor a uchopí do ruky Dieldův meč s rukojetí ve tvaru pánského údu...

10.01.2022

Tommy (1975)

Film
Kuličkový hrací automat

40%Jste zvědaví, jak vypadá sedmadvacetiletý Elton John? Nebo pětatřicátnice Tina Turner? Nebo jestli měl Jack Nicholson kouty už v sedmatřiceti? Chcete vidět živého Keith Moona? Tak tady jste na správné adrese. Šílíte při poslechu písniček jako Pinball Wizard, See Me Feel Me/Listening To You? Patříte k těm, co zamlada ládovali jako diví mince do kuličkových hracích automatů? Tak honem šup s diskem do přehrávače! Co? Že byste se chtěli při koukání zároveň i pobavit? No, na to klidně zapomeňte. Tady totiž na vás čeká kromě výše popsaných atrakcí už jen nuda šedé vycpávkové vaty, spoře protkané zlatou nitkou invence. Ostatně jako v každém muzikálu kde se jen zpívá... Jestli jste si teda umínili podívat se na nějaký starší film s písničkama, to si radši pusťte třeba Moulin Rouge anebo Vlasy (i když už to bude podvacáté). A pro seznámení s Tommym stačí omrknout pár trailerů na youtube.

10.01.2022
Nebyl by lepší semtex?

40%Všichni jsme už asi o něčem prohlásili, že to je tak blbý, až je to hezký. To ale bohužel není případ Fialek. Tenhle film je totiž tak blbej, až je trapnej. Nevadilo by, že příběh nemá žádnou logiku, možná naopak. Vždyť většina bláznivých komedií je na absenci logiky dokonce založena. Zde mi však připadá, že místo filmového vyprávění jde jen o nesourodý slepenec scének, které se sice úporně, nicméně marně snaží o vtipnost. Nabízí se srovnání s pejskem a kočičkou, když pekli dort. S tím rozdílem, že tady si ta čtyři zvířátka, co se podílejí na výrobě dortu, nechají říkat „scénáristé“. Tak jen tiše doufám, že tento výtvor nikdy nebyl a ani nebude promítnut za hranicemi České, potažmo Slovenské republiky. Za tu zoufalou snahu o světovost ukazováním našich malých, českých svérázností jsem se totiž namoutě styděl. Helenku Růžičkovou jsem měl docela rád, zejména si vychutnávám její Droběnu pokaždé když koukám na Tři oříšky, taky její trhlá pacientka v Dívce na koštěti je nezapomenutelná. Ale po tomhle musím souhlasit s názorem jedné divačky, která po shlédnutí měla chuť trhat Růžičky dynamitem. Jenom bych se spíše přiklonil k nějaké malé, ale české plastické trhavině.

10.01.2022
Nechte kotě žít!

70%Cožpak o to, párkrát jsem se leknul (i když zas né natolik, abych si rozsypal popkorn do klína) a to by mi taky při sledování všedního béčkového hororu ke spokojenosti stačilo. I triky byly efektně hnusný, tak jak to máme my milovníci hororů rádi. Jenže od režiséra, co debutoval legendárním Evil Dead, jsem čekal něco navíc. Možná je na vině příběh. Možná už jsem alergický na to milionkrát omleté schéma, kdy je mladá dívka sama doma, zabývá se běžnými věcmi, něco šmudlí v kuchyni a my všichni dobře víme, že je to jen předehra k tomu, až se „něco“ stane. Možná kdybych nikdy neviděl Vřískoty, Noční můry v Elm street... Mějte mě klidně za cynika, ale tady jsem měl strach jen o jedno roztomilé, mourovaté koťátko. Kristýna mi totiž k srdci nějak nepřirostla a tím pádem mi taky závěr filmu přivodil namísto úzkostného chvění jen škodolibý úšklebek. To má za tu kočku!

10.01.2022

Ztracená tvář (1965)

Film
Ztracená hvězda

80%Povídku Ztracená tvář s poněkud nepřitažlivým podtitulem Traktát o vlastnostech člověka, napsanou Josefem Nesvatbou, jsem sice četl už dávno, zato určitě více než jednou. Tím se stalo že mi navždy (nebo aspoň do té doby než se přihlásí Alzheimer) utkvěly v paměti jména postav jako Páter Hopsasa či Kráječ. Takže když jsem náhodou objevil stejnojmenný film, bylo nasnadě co s načatým večerem: šel jsem na pivo... No tak dobře, otevřel jsem si lahváče. Přece nečekáte že po 47 letech, co uběhly od uvedení filmu do kin, bych si dovolil promrhat dalších pár minut nebo dokonce hodin navíc! Příběh jsem tedy víceméně znal, to ale nezabránilo tomu abych zůstal k obrazovce přikován až do závěrečných titulků. Jen mrkněte na seznam protagonistů – Brodský, Brejchová (jestlipak už tehdy byli manžely?), Marvan, Filipovský, Růžek, Effa...S takovým obsazením by se člověk koukal možná i na drama o rozorávání mezí. A tady šlo o kriminálku s vědeckofantastickou zápletkou. Přesto, anebo možná právě proto, že je film černobílý, jsem byl hned od prvních záběrů vtažen do děje. Filmařům se povedlo úžasně navodit atmosféru třicátých let minulého století s jejich honosnými vilami i nuznými chatrčemi, k tomu třeba vykřičená hospůdka U přístavu. Některými scénami jsem byl fakt ničen: příchod Kráječe-dr.Bartoše do již zmíněné putyky a nefalšovaný výbuch nadšení po výkřiku jedné ze zaměstnankyň „Jé, holky, Kráječ se vrátil!“, ubožáci v kostele vzpínající se v extázi k Hopsasovi-Kráječi, slepý jež náhle prohlédl, nebo uvedení dr. Bartoše k rodině profesora Kirchenbrucha na večírku „Luiso, to je pan doktor!“ – „Aha...chm, těší mě“ A co je s těmi hvězdami? Ještě tak deset minut před koncem bych jich dával namoutěkutě devět, jenže pak se to celé nějak pokazilo – asi se tvůrcům najednou zazdálo, že sci-fi už bylo dost a snažili se v závěru uklohnit fantastickou komedii. Tím byl bohužel celý snímek znevážen. I tak ale rozhodně stojí za vidění.

10.01.2022

Vyhnání z ráje (2001)

Film
Zachrání to naháči?

10%Může se někdo nudit u filmu, který se v podstatě celý skládá ze záběrů na nahá lidská těla? Ti chytřejší z vás pochopili, že otázka je rétorická. No, a vás ostatní holt překvapí, když si tu na ni hned sám odpovím: ano, jestliže se režie ujme paní Chytilová. Ne, nemyslete si že tím znuděncem musí nutně být jen nějaký prudérní suchar. Pod záminkou filmu o natáčení filmu je totiž nám divákům servírována nesourodá snůška scének, při jejichž sledování se může ubránit zívání snad jen pořádně nadržený puberťák. Já už se naneštěstí neřadím mezi ty, pro něž znamená kradmé listování v tatínkově Plejboji přepychový erotický zážitek, takže mě ani ti bezostyšně se producírující naháči, nebo lépe řečeno nahatice, nedokázali vtáhnout do děje. Nemalý podíl na tom však také bude mít „správně“ vedená kamera. Protože ta nám sice ukázala všechno, ale přitom jaksi nic. Měla-li to být komedie, pak jsem se ani jednou nezasmál – a to se normálně směju i při hororech! I když vlastně... ta svérázná figurka ruského producenta Igora u mne vzbudila alespoň úsměv útrpný. Ale třeba se při promítání kinosál otřásal salvami posměšného řehotu, kdopak ví. Možná však, že film naopak pomocí alegorie řeší ty nejzákladnější otázky lidského jsoucna. V tom případě jsem teda jen pitomej, nechápavej trouba a jako takovej vopravdu nemůžu filmíčku v hodnocení dát víc (ale bohužel ani míň) než ten jeden bodík...

10.01.2022
Obsluhoval jsem dvd přehrávač

80%Dávejte pozor, co vám teďka řeknu. Byl takhle podvečer na sklonku března, chýlil se ke konci jeden z těch dnů kdy už je sice ve vzduchu cítit jaro, ale lidi, když jdou na procházku, pro jistotu ještě si oblékají svrchník... A já, který jsem místo procházky seděl hezky v teploučku doma a koukal na film, jsem pak vyndal z dvd přehrávače ten disk, co ho mnozí ještě postaru nazývají kazetou, a potom s vyndaným diskem stále v ruce se zamyslel, jestli se neuvěřitelné stalo skutkem. Vytáhl jsem z knihovny ten román co ho mám na čestném místě hned vedle Černých baronů, je to vlastně jen takový brožovaný přetisk strojopisu, úplně už ohmatané vydání z roku 1982, edice Jazzpetit, a hned jsem v něm listoval a začítal se. Ne, nehledal jsem, jako někteří jiní, jakých nesrovnalostí se to dopustili scenárista a režisér ve srovnání s knížkou. Hledal jsem ale důvod proč, když po prvních shlédnutých záběrech se mi chtělo vybíhat na chodbu a křičet nadšením, později už jsem zrozpačitěl a nakonec jsem sice byl spokojen, ale to nadšení už se vytratilo... Film přece není a ani být nemůže přesným převodem knížky na plátno, vždycky se musí něco přidat a něco naopak useknout, předělat, musí to být uděláno s citem aby čtenář nebyl pobouřen a naopak divák, co knížku nečetl, nebyl popleten a znechucen („Musím sa priznať, že som ho vôbec akosi nepochopil, neviem či má akýsi zmysel a vonkoncom sa mi nepáčil“ / „nevím jak přesně je příběh brán v knize, ale zde mě nic nezaujalo. Pořád se mi zdálo, že se nic neděje a že je film jen o sexu” / “KRAVINA” / „děj nezajimavý....mno klasická česká blbost“ / „Žádná pointa, žádná akce“). Tak nakonec ten důvod jsem nenašel, ale je mi líto že v závěru filmu není ukázáno, ale jen symbolicky naznačeno, jak pan Dítě si užíval už jen společnosti těch zvířátek, to mě totiž při každém čtení znovu a znovu dojímá. Tak aspoň abyste věděli co mám na mysli, vám tady přepíšu jeden odstaveček, snad to nebude porušení autorských práv: „Ten koník měl pořád utkvělou představu, že jej tady nechám a že mu odejdu. Kam jsem šel, tam šel za mnou, a koza, která byla zvyklá na koníka, šla za ním, a kočka, která byla závislá na kozím mléku, kam se hnulo kozí vemeno, tam kráčela i kočka. Tak jsme chodili do práce i z práce. Když jsem na podzim chodil sekat otavy, tak všichni chodili za mnou, dokonce když jsem šel na záchod, hnula se zvířata za mnou a hlídala mne, abych neutekl... To akorát první týden, když se mi zjevila ta dívka z čokoládovny Orion, tak jsem po ní zatoužil, tak jsem ji chtěl vidět, zdali ještě chodí s knihami pod paždí do té fabriky na čokoládu, tak jsem dostal stesk po ní, sbalil jsem to nejnutnější, a ještě před rozbřeskem jsem se vydal do vesnice a tam jsem čekal na autobus, ale když autobus dojel, a už jsem dával nohu na první schůdek, viděl jsem, jak od té mé cesty vyběhl koník a za ním pes a pak se pajdala koza... a rovnou ke mně, a tak se na mne dívala ta zvířata, a tak mne tiše prosila, abych je tady nenechával, a když mne obstoupila, tak se ještě objevila ta divoká kočka a vyskočila na lavici, kam se dávají konve s mlíkem, nechal jsem odjet autobus a vrátil jsem se se zvířaty, která od té doby ze mne nespustila oči, ale snažila se mě nějak rozveselit, kočka poskakovala jako nějaké koťátko, koza se snažila se mnou beranit a žertem se mnou poskakovala na dvou a chtěla mne ducnout do hlavy, jen koník neuměl nic, ale každou chvíli mne vzal jemnýma pyskama za ruku a díval se na mne, ale z očí mu šlehala hrůza...“ Stačí vám to? Tím dneska končím.

10.01.2022

Divoké včely (2001)

Film
Asi mi uletěly

40%Velkolepě pojatá freska ze současné české vesnice. Skvěle prokreslené charaktery protagonistů, dialogy které jakoby psal sám život. Předivo vztahů, skrytých lásek a skrytých averzí odkrývá obraz, jehož smysl si samy postavy doposud nepřipouštěly. Nelze hodnotit jinak než všemi deseti! Tak takhle by bylo možné okomentovat film, kdyby... Snad kdyby to natočil někdo jiný, s nějakým jiným štábem. Ale dost ironie! Dokoukal jsem tuhle slátaninu s přestávkami a se sebezapřením. Teda né že by mě zajímalo, jak to nakonec dopadne – bylo přeci od začátku zřejmo, že to nedopadne nijak. Ale já už jsem prostě takovej. Co nakousnu, to si taky dožeru. Teda jestli mi v tom nezabrání nějaká vyšší moc (třeba když se z přehrávače vyvalí oblak kouře páchnoucí po spálené izolaci). O jeden dojem bych se však s vámi přece jen rád podělil. Vypadá to, že na venkově všichni akorát pořád chlastaj. Teda páni, jestli je to pravda, tak to s tou naší společností opravdu není docela v pořádku. No, raději to budu brát jako filmovou nadsázku. P.S.: Taky jsem si na různých stránkách četl názory těch, co viděli Včely přede mnou. Je teda fakt, že na film se musíme dívat těma správnýma očima. Jenomže já už si dneska pouštím filmy především proto, abych se pobavil a někdy snad i popřemýšlel (i když to, jak známo, bolí). To by se mi možná mohlo podařit, kdybych si svoje oči vyloupal a nasadil místo nich jiné, správnější. Stojí ale za to dát si takovou práci jen pro tenhle film?

10.01.2022

Zombi 2 (1979)

Film
Klátivci na vymření

50%Jó, kdepak jsou ty starý zlatý časy, kdy se k nám Zombíci za hrozivýho mručení pomalu, ale neodvratně přibližovali klátivou chůzí. To dneska pobíhaj jak thomsonovy gazely a utýct před nima znamená bejt aspoň přeborníkem v přespolním běhu. Vemte si třeba takových 28 dní poté nebo seriál The Walking Dead. Tím chci teda říct, že ty starý „béčka“, digitálníma efektama a nadupanou akcí vytěsněný bez milosti na filmový smetiště, maj stále eště něco do sebe. A co teprv tenkrát v hloubi osmdesátých let, kdy kolovaly jen potajmu na videu! To jsme si tehdá o každém nově skouknutém horroru nadšeně vykládali a rozebírali nejpůsobivější záběry. V tomhle případě by to byla určitě „tříska v oku“, ale také tiché, labužnické hodování zombíků na ženušce pana doktora Menarda. Ke kladům bychom určitě přičetli i to, že si tvůrci řekli “proč tam nestrčit taky nějaký ty nahý kozičky, když už je film stejně mládeži nepřístupnej, žejo“. A co dneska? No, nebyl jsem ani moc nadšen, ani zklamán. Jen ten oslavovaný souboj zombie versus žralok mi připadl spíše jako nějaké přátelské pošťuchování. Ale zase nafilmovat to bez pomoci počítače muselo dát asi pěknou fušku. Já jsem si film pustil hlavně proto, abych si doplnil vzdělání. A totéž doporučuji i vám. Jestli ale posadíte před obrazovku i vaše poněkud odrostlé fakany, nedivte se když vám po čtvrthodince se slovy „to je ale nuda!“ utečou k počítači kde na ně trpělivě čekal facebook...

10.01.2022