Pomozte nám udržet web živý a blíže k Vašim potřebám přispěním na jeho provoz.

Můj obsah

Komentáře (235) Popisy (69) Životopisy (0) Zajímavosti (0) Hlášky (0) Chyby (0)
Vše Filmy Seriály Divadelní hry

30%Žraloci v Paríži - ten názov hovorí za všetko. Frantíci si predsavzali, že to, čo chrlia Amíci alebo Aziati, to oni zvládnu ľavou zadnou, a naozaj, zvládli to bravúrne - ibaže dané konštatovanie nie je myslené ako pochvala. Nič sa neponechalo náhode, a tak sa režisérska taktovka zverila na hranie Xavierovi Gensovi - a tým je taktiež povedané všetko podstatné. Sladkovodné podmienky žralokom očividne šmakujú, akútne pálčivá tématika transgenderizmu sa nevyhýba dokonca už ani im, a po eskapádach vo Seine nás možno budú obšťastňovať aj žraločie dobrodružstvá vo Vltave, alebo v Dunaji ... Počas intímnych romantických večerov, strávených na tamojších hausbótoch, preto buďme opatrní a obozretní, lebo ako vieme, zlý príklad priťahuje - a šialená filmová idea občas priťahuje ešte viac.

10.07.2024

Smršť (2024)

Film

60%Jozef Karika sa dočkal ďalšej, síce dosť voľnej filmovej adaptácie svojho románu, vyexpedovanej pod označením Mysteriózny thriller (najskôr preto, lebo šeredné označenie Psychologický horor by spred tuzemských kino-pokladní mohlo odlákať zopár potenciálnych "zákazníkov"), a podľa môjho názoru sa jedná o vydarenejšie spracovanie, než ako tomu bolo v prípade Trhliny, i keď počítam s tým, že s takýmto vyhlásením budem asi v menšine ... Autorské sebavedomie Karikovi zjavne nechýba (a preto ostatných spisovateľov považuje viac-menej za epigónov, kdežto vlastnú prózu charakterizuje prívlastkami ako "anti-štrukturálna", "liminálna", či "disruptívna"), a hoci zvyčajne oceňujem, ak autor o svojej tvorbe premýšľa v širšých intenciách, pohráva sa s dômyselnými konotáciami, a snaží sa do nej vtesnať aj určitý, ehm ... celospoločenský presah (pričom bez istej intelektuálnej pózy by to asi nešlo, hoci - ako raz ktosi správne poznamenal - v pózach drieme had), tak si opätovne musím položiť otázku, či sa naši filmári dokážu s takýmito látkami adekvátne popasovať, a či je naše publikum na takýto druh filmov vôbec pripravené ... Nerobme si plané ilúzie: Na tunajších lúkach, hájoch a pasienkoch chýba žánrová osveta s dlhodobou tradíciou a kultiváciou hororového vkusu; snímky z kategórie elevated horror tu poväčšinou zostávajú len španielskou dedinou (nič proti Španielom !), a možno by sme tu naďabili aj na jedincov, čo si pletú horor s honorom (alebo dokonca aj s hobojom !). Pokiaľ ide o obsadenie - k ústrednej hereckej dvojici Geislerová-Maštalír sa nebudem podrobnejšie vyjadrovať, pretože sa nepovažujem za dostatočne kompetentnú osobu na posúdenie ich výkonov v rámci CZ a SK hereckej scény (keďže súčasnú česko-slovenskú filmovú produkciu takmer vôbec nesledujem), a porovnávať ich so zahraničnou konkurenciou mi príde dosť nefér ... A porovnávať ich so staršími, predrevolúčnymi českými a slovenskými hereckými generáciami ? No, nech sa na mňa precitlivení fanúšikovia a úzkoprsé fanynky zmieňovanej dvojice nehnevajú, ale to je ako porovnávať instantnú nudlovku zo sáčku a silný, poctivý kurací vývar !

09.07.2024

Sting (2024)

Film

60%Rodinný monster hororček na víkendové dopoludnie, vhodný na skrátenie dlhej chvíle pri varení sobotňajšieho obeda ... Podľa názvu by jeden očakával, že bude pojednávať o skazonosnej včele. (Alebo rovno o celom roji skazonosných včiel.) Prípadne o skazonosnom škorpiónovi. Ale prosím pekne - o skazonosnom vesmírnom pavúkovi ? ... Našťastie, kozmický arachnid sa neberie zase až tak vážne, a na niektorých miestach sa pozemský človek aj zľahka pousmeje. A možno zaznamená aj pomerne šikovnú kameru. A pohľad na zasnežený, mrznúci New York - nakrúcaný kdesi vo Sydney - padne v dusnej letnej horúčave celkom vhod.

28.06.2024

Abigail (2024)

Film

100%Duo Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett dorazilo s ďalším filmovým zárezom, a z môjho pohľadu sa jedná o doposiaľ najšťavnatejší plod, aký vzišiel z ich režisérskej spolupráce. Je to vtipné, je to krvavé, a odohráva sa to v správne zvolených kulisách. Jednotlivé postavy majú vlastné, ľahko rozlíšiteľné charaktery a jasne zadefinované úlohy. Slušné tempo - s požadovaným zvoľnením - sa udržiava od začiatku až do konca. A hoci sa príbeh uberá po povedomých cestičkách a zákrutách, film ma nenudil ani minútu ... Priznávam, nie som veľkým sympatizantom móresov, keď starosvetský Horor na verejnosti koketuje so frivolnou Zábavnosťou, no vzájomné konfrontácie medzi partičkou únoscov a malou baletkou s upírskymi zúbkami sú presne tým druhom rozpustilej koketérie, ktorú som ochotný tolerovať bez mravokárne zdvihnutého ukazováka a malomeštiacky zdvihnutého obočia.

20.06.2024

Opičí muž (2024)

Film

70%Milionár z chatrče Dev Patel sa vybral na nebezpečnú, dalo by sa povedať až samovražednú misiu: Na mytologickom pôdoryse vystavať modernú akčnú mlátičku johnwickovského typu s emóciami, myšlienkovým posolstvom, a sociálnym podtextom. A i keď si za ňu nevyslúžil Purpurové srdce (ba ani Vyznamenanie údatnej kobry), tento autorský cieľ sa mu podarilo celkom dosiahnuť.

18.06.2024

90%Známa hororová séria The Omen sa tohto roku dočkala ďalšieho vrieskajúceho Antikrista - no a odo mňa sa zase dočkala vysokého hodnotenia. Nemôžem inak, pretože tento prequel svojím obsahom, formou i atmosférou nielenže úhľadne zapadá do línie predchádzajúcich filmov, ale zároveň z nej aj príjemne vyčnieva. Arkasha Stevenson v celovečernom režisérskom debute predviedla ohromný cit a sympatickú sebaistotu pri uchopení a spracovaní danej látky (a to bez toho, aby sa znížila k lacným ľakačkám a bafačkám); moja herecká obľúbenkyňa Nell Tiger Free opäť nesklamala (keďže úlohy duševne zmietaných, cudných mladých žien z náboženského prostredia jej padnú ako antracitovo čierne črievičky na polnočnom bále); a spomenúť musím aj hudobne-zvukovú zložku (kde sa okrem talianskej retro diskotékovej produkcie dostali k slovu aj znekľudňujúce deformované chóry, akoby prenesené z Eggersovej Čarodejnice.) Pokiaľ by sa aj ostatné návraty k osvedčeným hororovým značkám niesli aspoň v takomto duchu, nemal by som vážnejšie námietky, a prekypoval by som diváckou spokojnosťou.

14.06.2024

New Life (2023)

Film

40%Toto sa mi hodnotilo dosť ťažko ... Predsa len, film o novej, vysoko prenosnej chorobe nie je niečo, na čo by mal človek každý deň náladu ... Dal by Boh, aby sa tu nejednalo o predikciu našej dohľadnej budúcnosti, no z obsadenia som mal dojem, ako keby muži v produktívnom veku odišli do vojny, a ušetrení filmári tak museli vyberať z toho, čo zostalo doma ... Kvôli nastaveným rozpočtovým mantinelom bolo celkové prevedenie málo atraktívne, zápletka mi neprišla príliš objavná, a emocionálne vyznenie ma nezasiahlo tak, ako niekoho iného ... Proste ďalší šedý pútnik z dlhej procesie filmov, u akých spoľahlivo viem, že sa k ním viac nevrátim, a k úplnému zabudnutiu mi bráni len tento komentár a stručný zápis v diváckom notesi.

10.06.2024

Zvířata (2022)

Film

70%Susedské nezhody medzi španielskými farmármi a francúzskymi agrárnikmi sú zaujímavým príkladom toho, že názory na vojnový konflikt na Ukrajine, postoje ku kultúrne-etickým témam, či fantazmagorické teórie o uhlíkových stopách a blahodárnej nutnosti Zelenej dohody nie sú to jediné, čo rozdeľuje obyvateľov členských štátov EÚ. Jednako ale prekvapuje, že do rolí mierumilovných obetí, hľadajúcich harmonické miesto pre život, nebol obsadený párik roľníkov z Blízkeho východu či zo severnej Afriky, ale francúzsky profesor agronómie a jeho rozvážná, nezdolná pani manželka ... Zo filmárskeho hľadiska ale tomu nemám veľmi čo vytknúť - film plynie ako pomalá mútna rieka bez strmých dejových kaskád a prehnane násilných, krvavých excesov, a zatiaľ čo 2 hodiny a 18 minút by kadejaký komiksový blockbuster premrhal na CGI obžerstvo a explozívne búchanice, tu bol tento štedrý čas využitý na priblíženie jednotlivých charakterov a vzťahových vlákien.

06.06.2024

Dokonalé dny (2023)

Film

60%Čakal som o trochu viac ... Wim Wenders vo svojom poslednom počine objavuje čaro magnetofónových kaziet a hudby 60. a 70.rokov, velebí každodennú rutinu a silu písaného slova, oslavuje krásu jednoduchého života a drobných životných radostí, no jeho oslava je na môj vkus dosť fádna, miestami až banálna. Okrem toho si nemyslím, že Koji Yakusho v hlavnej mužskej úlohe podáva až natoľko mimoriadny herecký výkon, aby si zaň vyslúžil ocenenie v Cannes (obzvlášť, keď dobrú polovinu filmu neprehovorí ani slovíčko, a vsádza hlavne na nonverbálny prejav), a spomenúť musím aj množstvo nadbytočných scén, symbolov, a motívov bez pointy, kvôli ktorým film nabobtnal do dvojhodinovej dĺžky ... Meditativné Dokonalé dni tak predstavujú ostrovček pokoja v dunivom filmovom mori, no viacej gradácie a vnútornej tenzie by im predsa len prospelo. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Poznámka pod čiarou: Umiestnenie príbehu do prostredia verejných záchodkov ma dvakrát nenadchlo, no poľahčujúcou okolnosťou nech je aspoň to, že sa jednalo o verejné záchodky v Tokiu ... Civilizovanosť národa sa posudzuje aj podľa úrovne jeho verejných toaliet, a keďže Japonci sú vo všeobecnosti považovaní za veľmi civilizovaný národ, tak nás tu nečakal podobný humáč, ak by sa dejiskom príbehu stali verejné hajzlíky v ... no, radšej to nerozvádzajme, a poďakujme sa Herr Wendersovi za vizuálnu ohľaduplnosť.

03.06.2024

Saloum (2021)

Film

50%Priznám sa bez mučenia, že senegalská kinematografia je pre mňa tabula rasa, no dovolím si vyhlásiť, že Saloum asi nebude jej najtypickejším zástupcom ... Pomstiteľský príbeh, do určitej miery pojatý ako turistický cestopis, je síce postavený na reálnom regionálnom podloží (obchodovanie s drogami, politická destabilita, ťažobný postkolonializmus), ale do zbrane povoláva aj tamojšie povery, mágiu, či roje digitálnych duchov. Francúzska stopa je potom bádateľná v istej vitálnej roztekanosti, a tak záleží len na divákovi, či je ochotný pristúpiť na takúto nekonvenčnú hru ... Každopádne, môj divácky záväzok o expedíciách do menej navštevovaných filmárskych destinácií je však na nejakú dobu splnený.

02.06.2024

Soul Mates (2023)

Film
RÝCHLOKVAŠKA

Obsahuje spoiler30%Nenáročný filmový transgender, ktorý - v prenesenom význame - verne kopíruje súčasné spoločenské terénne nezrovnalosti, takže má problém so žánrovou orientáciou i s vlastnou identitou ... Snaží sa byť to aj to, vypožičiava si hento aj tamto, no nakoniec nie je nič z toho, a to, čím je, je rovnako bezzubé, ako ústna dutinka u miminka, alebo tlama u veterána pouličných šarvátok. O originalite taktne pomlčím, a ideové posolstvo o tom, ako sa čierna mamba vysporiada s bielym floutkom, ponechám bez podrobnejšieho výkladu, no osobne dúfam, že budem ušetrený prípadného pokračovania, kde dôjde aj na istého slizkého konferenciéra ... Ak už má niekto neodbytnú chuť na niečo z obdobného príbehového demižóna, tak nech radšej odzátkuje Únikovú hru, alebo ľubovoľný diel zo filmovej série Saw, pretože toto tu je len skorý burčiak, vhodný leda tak na precvičenie žalúdočno-črevnej peristaltiky.

28.05.2024

Lowlifes (2024)

Film
RODINNÉ PUTÁ

80%Bez okolkov môžem povedať, že ma to vcelku bavilo ... Vybíjaná medzi dvomi rozdielnymi rodinami - jednu tvoria slušňáci, druhú zas kanibalskí vrahúni - prevracia zaužívané stereotypy buranských hororov, v talóne má zopár prekvapení, a vytipovať si posledného preživšieho tu nie je zase až tak jednoznačné ... Iste, niektoré náležitosti mohli byť vybrúsené a vypulírované aj o trochu viac (okresať rečnenie, lepšie nasnímať súboje), ale inak - dobrá flákota.

25.05.2024
SVIEŽY VÁNOK

80%Originalita v rozmanitých umeleckých sférach je dneska podpultový tovar a ohrozený druh, a preto ani filmovým tvorivcom neostáva nič iné, ako siahať po možnostiach kombinatoriky. A dať dokopy nočnú talk show a paranormálnu seancu sa pre moderátora Jacka Delroya, jeho hostí, štáb a publikum ukáže ako dosť zlý nápad, ale zároveň aj ako dobrá kombinácia. Retro televízna atmoška 70.rokov totižto pôsobila veľmi plasticky, a navyše tomu nechýbal ani vtip. A hoci sa démonická entita pán Vrták dostavil na scénu trochu neskôr, jeho entrée bolo náležite neľútostné a fatálne ... Epilogická časť až príliš názorná a doslovná, ale celkovo vzaté - Dnešná hororová kuchyňa potrebuje takéto neotrelé prísady ako soľ ... Tú kuchynskú, nie posypovú, aby sme si rozumeli.

14.05.2024

Viejos (2022)

Film
ÚTOK GERONTOV 2

Obsahuje spoiler60%Tuna si nie som istý, či sa tu dá hovoriť o nepriznanej inšpirácii, no španielský Viejos (2022) mi prišiel ako taký prequel k nemeckým Old People (2022), keďže končí približne tam, kde začínali Starci - až na to, že do vražedného "povstania" dôchodcov bol začlenený aj sci-fi prvok ... Film má svoje mušky; námet trebalo viacej vypilovať, a moderný hyperaktívny divák - navyknutý na zbesilý klipovitý strih a rýchlu akciu - sa u neho bude cítiť ako selátko, pomaly verklikované na ražni. Na strane druhej, scenár v chráme a v stemnelých bytoch - obliehaných extrémne vysokými teplotami - podnikol aj zopár falošných úhybov, a na zahodenie nie je ani jeho výchovný apel, ktorý znie: Mlaďoši, nikdy nepodceňujte seniórov !

09.05.2024

Sharktopus (2023)

Film

30%Čínski súdruhovia to s budovaním filmového kapitalizmu myslia smrteľne vážne, avšak prostriedky, ktoré uplatňujú pri dosahovaní vytýčeného budovateľského cieľa, považujem za nešťastne zvolené ... Ba dokonca by som sa ich nebál označiť za výsostne brakovité: Suchozemský kríženec žraloka a chobotnice požiera osadenstvo zaoceánskej výletnej lode - pre priblíženie hádam stačí, či nie ? Zhruba podobný kvalitatívny level ako u The Antarctic Octopus (ktorú som mal možnosť vidieť pred niekoľkými dňami), a tak len dúfam, že u tejto mandarínskej fascinácie chobotnicami nebude platiť ono Do tretice všetkého zlého ... Myslím si, že jedna filmová spoločnosť The Asylum bohate stačí, a naozaj nie je potrebné, aby k nej pribúdali čínske ekvivalenty - i keď po technickej stránke sú na tom o nejaký ten polstupienok vyššie, nemožno im vyčítať nedostatočný akčný mód, a viac hrajú na city.

26.04.2024

Neviditelné zlo (2024)

Film

20%Ukážkovo detinský horor, ktorý by možno zapadol do programovej náplne streamovacej služby Disney+, no jeho zaradenie do programovej ponuky kín je len ďalším marketingovým prešľapom. Už z podstaty veci je dosť obtiažné brať vážne hororový film, kde v úlohe zlovestného antagonistu vystupuje imaginárny plyšový méďa, pričom prítomnosť Jeffa Wadlowa na režisérskej stoličke bola skôr varovaním, než zárukou dospelého prístupu a duchaplných príbehových zázrakov. Medzi hercami - podľa očakávania - nepanuje prirodzená chémia, keďže tam boli len umelo naaranžovaní ako voskové ovocie na divadelnej scéne, a každý - komu politická korektnosť ešte nezalepila ústa a nezabránila kriticky myslieť - veľmi dobre vie, prečo tomu tak je ... Treba však uznať, že názov filmu bol zvolený veľmi trefne, pretože absencia reálneho, živočíšneho Zla je v tomto infantilnom filmovom blábole viac než hmatateľná.

21.04.2024

Frogman (2023)

Film

30%Človek sa naivne domnieva, že podobným (vý)tvorom už dávno odzvonilo, ale potom sa znenazdania vynorí vtipálek, ktorý ho rázne presvedčí o opaku ... Samomystifikačné found footage o hľadaní Frogmana z mestečka Loveland (čiže chlapíka, navlečeného v kostýme veľkého zlého Žabáka) preukazuje až podivuhodný entuziazmus, chová sa s rovnakou nenútenosťou ako malé decko bez dozoru, a bez rozpakov nás mrskne do zašlých, fosílnych čias, kedy hororový žáner ku konsternácii divákov používal značne obmedzený arzenál - zhruba podobný, akým v dnešnej dobe disponuje odzbrojená Armáda Slovenskej republiky ... Našťastie, herecké výkony nie sú vyslovene tragické (ale skoro na úrovni Prci, prci, prcičky), a k pomyselnej dokonalosti tu okrem mnohých iných vecí chýba aj hviezdne cameo Netvora z Čiernej lagúny, a jeho vzájomný súboj so Žabákom vo voľnom štýle opileckej cezdržkovky.

20.04.2024

Late Checkout (2023)

Film

0%Tak toto skutočne zabolelo ... Kryštalicky čistá amatérština s IQ vykostenej tresky. Zabiják v zváračskej maske, polohercov asi pozbierali z parkoviska spred KFC, a samotný scenár pripomína vyprahnutú pustinu, kde sa povaľuje len zopár šutrov uslintaného sexuálneho chtíča a primitívneho gore, takže 69 minútová stopáž je u takejto neinvenčnej hlúposti viac než postačujúca.

11.04.2024

History of Evil (2024)

Film
MAKE AMERICA SMALL AGAIN !

10%Nenatočil ten film náhodou niekto z Bidenovho volebného teamu ako súčasť predvolebného boja a antikampane proti republikánskemu vyzývateľovi ? Jeho ladenie by tomu celkom zodpovedalo ... Túto podivnú hybridnú hrozbu (Alebo opodstatnené memento ? No, to závisi od uhla pohľadu a politickej orientácie), ktorá sa skladá z hororu, dystopie, mobilizačnej polit-agitky a manželskej drámy, som prehltol s rovnakým gustom ako polievkovú lyžicu ricínového oleja, a keďže na mojom idealistickom presvedčení o želanej apolitičnosti hororového žánru sa nič nezmenilo, tak preto hodnotím tak, ako hodnotím.

10.04.2024

Karusell (2023)

Film

30%Halloweenska VIP party v zatvorenom zábavnom parku, partička mládežníkov, a zamaskovaný vraždiaci maník so sekerkou ? Áno, švédski hororoví tvorcovia sa opäť predviedli ako nenapraviteľní epigóni, a nad všetkú pochybnosť potvrdili, že sú americkejší než samotní Američania, čo rozhodne nepovažujem za pozitívny rys ich tvorby, ale za otvorené priznanie straty súdnosti a osobitosti. Navyše, v nočnom lunaparku dochádza k zámerným výpadkom elektrického prúdu, takže značná časť deja sa utápa v tme, čo divákovi sťažuje rozlišovaco-identifikačné schopnosti ... no úprimne povedané to zase až tak nevadí, keďže tým neprichádza o nič zásadné, a nie nadarmo sa vraví, že čo oči nevidia, to srdce nebolí.

08.04.2024

Enfieldský poltergeist (2023)

Minisérie

40%Naozaj by ma nenapadlo, že hraný dokument o slávnom poltergeistovi, ktorý v roku 1977 obťažoval istú sociálne znevýhodnenú rodinu v Londýne, ma bude až natoľko nudiť a uspávať, ale nuž, stalo sa ... Do značnej miery za to môže skutočnosť, že namiesto levitácie, mentálnej prekognície, a samovoľného presúvania kuchynského nábytku sa tu riešia skôr rodinné pnutia, rozvodové traumy, a emočné napätia, pričom u nepríťažlivého hereckého ansámblu je prakticky vylúčené, aby sme mu držali palce, či nebodaj, aby sme si k nemu vytvorili tuhšiu divácku priľnavosť - takže ak sa napríklad dozvieme, že nevyspytateľný poltergeist behom 1/6 sekundy vymrštil z lôžka neplnoletú dievčinu (existuje pomerne presvedčivá fotodokumentácia), tak je nám to v podstate jedno ... Ako vieme, enfieldský prípad tvoril ústredný motív aj v druhom filme zo filmovej série The Conjuring/V zajatí démonov, a hoci sa mi dvojka zdala o čosi slabšia než jednotka, tak som v pokušení napísať, že v porovnaní s touto štvordielnou minisériou sa jednalo o vysokooktánové dramatické dielo ... To je v kocke asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať.

07.04.2024

Here for Blood (2022)

Film

60%Trochu silený humor, herecky to mohlo byť aj presvedčivejšie, do úlohy záporáka ktosi omylom obsadil černocha, a jeden zo zabijákov vyzeral ako Sting (tu nemám na mysli speváka, ale wrestlera) a reinkarnovaný Brandon Lee z Vrany (keby zobral zopár steroidov.) Milovníci bláznovín a krvavého splatteru by však mali byť spokojní, a filmoví intelektuáli by sa mali poobzerať po niečom inom. Pre istotu ...

05.04.2024

The Piper (2023)

Film

10%Vyslovene smiešna záležitosť, ktorú nemožno brať vážne, keďže namiesto vytúženej hrôzy vyvoláva nechcené rozpaky. Moje hodnotenie napovedá, že táto verzia povesti o Potkaniarovi (Krysaři), zasadená do súčasnosti a do prostredia orchestrálneho telesa a súdobej vážnej hudby, ma vážne nenadchla, a dosť dobre neviem, pre koho bola primárne určená ... Najskôr pre deti, a pre ich hudobne založené matky-samoživiteľky, no pre diváka-samorosta, čo sa nedá opiť rohlíkom, a k hororovému médiu pristupuje so všetkou serióznosťou a analytickou odmeranosťou, teda určite nie ! V tejto súvislosti ešte musím poznamenať, že flauta - ako použitý vábiaci nástroj - vo mne nikdy nenavodzovala želané stavy ľúbeznej eufónie, ale jej zvuky mi skôr pripomínali nálety dobiedzavého kolibríka (takže by som zrejme unikol neblahej záhube, aká postihla hlodavce aj deťúrence), a zároveň to bol hlavný dôvod, prečo som hudbe skotačivých bardov Jethro Tull akosi neprišiel na chuť.

28.03.2024

Night Shift (2023)

Film

60%Súrodenci Benjamin a Paul Chinovci majú evidentne radi film Psycho, a tak si zobrali do makovíc, že natočia vlastnú obdobu Blochovho- Hitchcockovho majstrštyku. Takže zastrčený motel, vo vnútri vypreparované zvieratká ... a i keď sa tam nepotuluje, nešmíruje, a nevraždí dobrák Norman, o riadnu porciu duševnej choroboplodnosti nebudeme ukrátení ani tentoraz ... Niekto by to označil za púhý plagiát, no ja nebudem až natoľko príkry, lebo jednak je to - na pomery žánru - natočené vcelku uvoľnene, a jednak majú ošumelé americké motely - kde sa čas akoby zastavil, a oni existujú v akomsi bezčasí - zvláštne fluidum, pretože hoci tam návštevníci väčšinou zanechávajú len mokré ručníky, omrvinky od jedla, a použité frcgumy, tak tam nechávajú aj úlomky rozmanitých, zabudnutých, a nezriedka pohnutých ľudských osudov.

27.03.2024

80%Villeneuve dal divákom to, čo diváci chceli (vrátane neodmysliteľnej dávky pátosu), a tak niet divu, že výsledky v kinách dopadli pozitívne a priaznivo. V duchu sloganu Nie je čas strácať čas je tempo deja svižné - čo niekomu určite imponuje - no v niektorých úsekoch jednotlivé udalosti nadobúdajú charakter drobných, až podružných epizódiek, a svojím rýchlym sledom, výstavbou, gradáciou a vyvrcholením sa nebezpečne približujú k parametrom časovo limitovaného filmového traileru ... Rozumiem, že celovečerný film možno nafúknuť len do určitých rozmerov, a že sa tu v rámci komplexnosti trebalo vysporiadať s množstvom dejových liniek a fragmentov, no vyše dva a pol hodinová stopáž sa v konečnom dôsledku ukazuje ako nepostačujúca, pričom uspokojivú náplasť by mohol predstavovať nejaký ten rozpracovanejší režisérský zostrih, ktorý by zamedzil dojmu, že ste sa vybrali na rodinný obed do lepšej reštaurácie, kde niekoľko chodov do seba musíte naládovať behom 20 minút ... Vážny podnet na nakrútenie tretej časti však už nemožno ignorovať, s vysokou pravdepodobnosťou - hraničiacou až s istotou - sa zrejme dočkáme aj ďalšieho seriálového produktu z Herbertovho univerza, a pahltní hlaváči z veľkých filmových koncernov možno budú špekulovať nad tým, či by peňazotoky na vyčpelé marvelácké komiksovky nemali presunúť do poctivej, epickej science fiction a space opery ... Ak by sa dôstojnej filmovej adaptácie dočkali aj menej známe, no myšlienkovo podnetné literárne sci-fi klasiky, tak by mi to vôbec, ale vôbec neprekážalo.

24.03.2024

Stopmotion (2023)

Film

60%Interesantné, ale bez reálnych šancí zabodovať u širšieho publika. Fázová animácia je filmárska odnož, ktorá si vyžaduje anjelskú trpezlivosť a diabolský zmysel pre detail - a porovnateľné nároky kladie aj tento britský snímok. Peripetie mladej animátorky, ktorá sa do tvorivého procesu ponorí až do takej hĺbky, že si začne zamieňať realitu s vlastnými morbídnymi víziami, poskytujú široké pole na dramaticko-umeleckú výpoveď; zakomponovanie stop motion techniky pridáva na zaujímavosti, no v kombinácii s psychologickou rovinou vytvára celok, aký osloví asi len náročnejšieho hororového konzumenta s pochopením pre roztodivné podoby estetična.

23.03.2024

Fear (2023)

Film

20%Kakofonický dozvuk covidizmu, ktorý vyniká asi len tým, že povinné afroamerické herecké kvóty plní na 110%, z čoho by mali radosť nielen ľavicové kruhy v Hollywoode, ale aj byrokratické štruktúry v Bruseli ... Inak sa v ňom ale mieša piate cez deviate - americký folklór a výskum fenoménu strachu; nový vírus, epidémia a lockdown; telekinéza i diabolské rituály ... a určite som ešte niečo vynechal. Lakonicky povedané: Horor s názvom Strach je na smiech.

18.03.2024

Chudáčci (2023)

Film

70%Genderový Frankenstein, pojatý ako silne akcentovaná feministická agitka a fraškovitý trip po starej dobrej Európe, kde si sebastredný filmový hipster bude spokojne pohládzať starostlivo pestovanú briadku. Znesiteľné filozofično, bizarné vychytávky, a vizuálna opulentnosť nastoľujú podobné rozpoloženie, ako keď sa ocitneme na slávnostnom raute, kde sa nevieme rozhodnúť, čo si skôr naložíme na tanierik ... Emma Stone nemá s nahotou žiaden problém, a tak sa tu prezentuje v početných sexuálnych scénach a polohách, no jej počiatočný nedostatok intelektu a neskoršia premúdrelosť spoľahlivo umŕtvujú sebamenší náznak prirodzeného sexepílu. To šialený vedec Willem Dafoe zaujal podstatne viac nielen svojím strastiplným životným príbehom, ale aj vizážou (niečo medzi oným zmieňovaným Frankensteinovským monštrom a odmaskovaným Fantómom opery), s akou by sa pokojne uplatnil v romantickom horore. Napriek nespornej extravagancii a dráždivosti však Lanthimosov snímok po obsahovej stránke neprináša nič nové, takže jeho formálne prevedenie s prehľadom vyhráva na body ... A mimochodom - Nebolo by všeobecne prospešnejšie, keby filmári opustili bezpečné hniezdočká v liberálnom západnom svete, a s problematikou ženskej emancipácie, individuality, a sebauvedomenia občas zaleteli a začvirikali aj v exotických končinách, kde sa spoločenské postavenie ženy odvíja od jej "schopnosti" rodiť potomkov mužského pohlavia, a jej hodnota je vyvažovaná počtom oviec, kôz, dromedárov, či cválajúcich plnokrvníkov s lesklou srsťou a hustou hrivou ?

14.03.2024

Out of Darkness (2022)

Film

60%Je potrebné zdôrazniť, že tento horor klame telom viac, ako vyslúžilá sociálna pracovníčka na výpadovke pod neosvetleným viaduktom, keďže namiesto domnelého boja s nočnými démonmi ponúka aktualizované posolstvo o zrážke kultúr, a o konfliktoch, ktoré vznikajú na základe nedorozumení a kvôli strachu z neznáma. Filmové lokácie zo škótskej vysočiny však vyzerali patrične fatalisticky, a snáď som tam neprehliadol stĺpy s elektrickým vedením, tmavú dodávku od spoločnosti UPS, uháňajúcu po priľahlej, málo frekventovanej ceste, letecké chemtrails čiary kdesi na oblohe ... či nejakú podobnú kontamináciu, ktorá by mierne naštrbovala historickú hodnovernosť a výsledný dojem z príbehu, čo sa odohráva 45 000 rokov pred naším letopočtom ... Takisto sa nebudem hlbšie zamýšľať nad tým, či naši prapredkovia z obdobia stredného paleolitu aspoň trošku pripomínali prítomnú hereckú zostavu a jej súčasný, britský, multi-kulti "look", pretože z danej epochy sa nezachovalo - aspoň pokiaľ viem - príliš veľa autoportrétov a olejomalieb, ktoré by tieto castingové predstavy potvrdzovali, alebo naopak vyvracali, a rovnako si uvedomujem aj problémy so samotným obsadzovaním, lebo nie je veľa hercov s tak špecifickým vzhľadom, kukučom a profilom, ako má Ron Perlman ...

09.03.2024

Cold Meat (2023)

Film

80%Mám rád, ak od filmu dostanem viac, ako som pôvodne očakával - a Studené masíčko je jedným z takýchto zriedkavých prípadov. Navonok nič extra, ale v skutočnosti správne vystavaná vecička, ktorá decentným spôsobom plní to, čo má, dokáže zmiasť, a vystačí si s málom - Poväčšinou len rozhovory a psychologické zápolenie vo vnútri uviaznutého automobilu, zatiaľ čo vonku zúri blizard, a po okolitých lesoch obchádza a sliedi čosi mýtické ... Onen nadprirodzený prvok mohol byť stvárnený aj lepšie; naproti tomu, výber ústrednej hereckej dvojice mi celkom vyhovoval. Pohľad na ich zbedačené, červené, mrázom vyštípané tváre však nasvedčoval, že nakrúcanie filmu pre nich nebol žiaden Havaj.

08.03.2024

Přišla v noci (2023)

Film

60%Ak sa o nejakom filme dozviem, že je skôr pre kritikov, než pre laickú verejnosť, tak je to pre mňa popud, aby som mu venoval trochu pozornosti ... A rezultát ? Přišla v noci síce nenaplnila moju utkvelú predstavu o náročnom filmovom kuse, oplývajucom tématickou unikátnosťou a výrazovou vytriebenosťou, no napriek tomu sa mi pozdávala viac, než 90 % toho, čo v súčasnosti vzniká v Čechách, alebo na Slovensku ... Film veľmi dobre funguje ako rodinne-vzťahová konverzačka, lenže nereálne konanie manželského páru ho zbytočne zráža dole, a k vyššiemu hodnoteniu pri kritériách psychologického hororu mu chýbajú dve zásadné veci: Ostrejšie hrany, a viacej duševnej temnoty ... ale na druhej strane plne chápem, že väčšine divákov bude asi viac vyhovovať umiernené, a civilnejšie ukotvenie príbehu. Vykročenie k multižánrovej mixtúre však považujem za správny krok, pretože nevtipné komédie, gýčovité slaďárny, alebo rôzne politické obžaloby možno uspokoja tuzemský divácky dopyt, no na medzinárodných filmových výbehoch po nich neštekne ani čivava, fousek, či krysařík.

20.02.2024

Gods of the Deep (2023)

Film
A ZASE TEN KÁJA ...

50%Na dne finančne poddimenzovanej Cameronovej Priepasti odpočíva starý dobrý Cthulhu, až pokým ho neprebudí posádka technologicky zdokonaleného batyskafu, ktorého interiéry pripomínajú kombináciu chladiarenského boxu a garáže, a pri odoberaní biologických vzoriek z hĺbky vyše 11 000 metrov sa využíva netesniaci modul z pozliepaného plexiskla ... Technické absurdity dajú zaspomínať na éru naivných scifíčiek z 50.rokov, a lacnota sa tu škerí skoro z každého záberu, keďže v producentskom vačku štrngalo len zopár libier. Chudoba cti netratí, no ak sa už niekto púšťa do spektakulárneho podmorského dobrodružstva, tak by mal zohľadňovať svoje finančné možnosti ... O neúnavnom britskom kutilovi Charlie Steedsovi som sa tu už zmieňoval, a hoci Gods Of The Deep možno ako zvyčajne vytknúť fúru vecí, jeho fanúšikovsko-autorské nadšenie je nákazlivé. Škoda len, že sa dané nadšenie stále nedarí pretaviť do kvalitnejšej formy.

15.02.2024

Somewhere Quiet (2023)

Film

30%Je to smutné, no ani o jednej postave nemôžem prehlásiť, že by si ma získala, pričom odbornú psychoterapeutickú pomoc by potrebovala nielen hlavná hrdinka, ale aj jej manžel a jeho hrdzavá sesternica ... Leitmotívmi sú síce prekonávanie traumy z únosu a odhaľovanie nepríjemných skutočností o našich najbližších, avšak sprievodnym efektom zostáva rukolapný dôkaz o nefunkčnosti zmiešaných partnerstiev ... Rovnako neprekvapuje, že do roly traumatizovanej obete a ženy v ohrození obsadili ázioamerickú herečku Jennifer Kim (afroamerické herečky boli asi zaneprázdnené v iných projektoch, kde stvárňovali ďalšie traumatizované obete a ďalšie ženy v ohrození), keďže filmy s podobným ideovým posolstvom a mobilizačným apelom budú v nasledujúcich mesiacoch zrejme pribúdať ako huby po daždi, pretože váhavému americkému voličovi je potrebné aj filmovou cestou zdôrazniť, aby sa v budúcich voľbách zachoval maximálne zodpovedne, a do prezidentského úradu znovu dosadil kognitívneho kabrňáka Joea, a nie neokrôchaného populistu Donalda (či nejakého obdobne nechutného republikána), ktorí - okrem mnohých iných nechutností - odmietajú cez južnú hranicu vpúšťať ďalšie húfy ilegálnych prisťahovalcov, a nie sú príliš naklonení nádhernej predstave historického revizionizmu, kedy by sa štát Texas - aspoň z populačného hľadiska - mohol opätovne stať súčasťou Mexika.

12.02.2024

Noční koupání (2024)

Film

50%Pochybujem, že prvý tohtoročný kino-horor vypustí ostatným hororom nádrž a výraznejšie prehovorí do koncoročnej bilancie, ale úlohu predskokana a zahajovateľa novej sezóny plní ako-tak obstojne, i keď bez osobitého vkladu a pridanej hodnoty. Letní turisti a účastníci zájazdov akiste vedia, že nočné kúpanie má v sebe tajuplné čaro s chladivým dotykom dráždivej zmyselnosti, no namiesto prekliateho bazénu by sa tu viac hodilo prekliate otvorené more - už aj preto, lebo v čiernych morských hlbinách môžu pri štipke fantázie číhať neopísateľné vodné desy, vedľa ktorých by bazénovití bubáci (alebo dokonca aj hladný žralok) pôsobili ako neškodné, akvárijné rybičky.

06.02.2024

Sunrise (2024)

Film

20%Hrozne prvoplánovité a príšerne tendenčné. A navyše tam niekto zaspal dobu, pretože prísť v roku 2024 s čierno-bielym delením spoločnosti na zlých starousadlíkov a dobrých prisťahovalcov môže len pričinlivý aktivista, žijúci vo vlastnej mydlovej bubline, a neustále sa prehrabávať v problematike rasizmu dnešných čias - kedy je masívne propagovaný multikulturalizmus a zmiešané vzťahy, migrácia má zelenú, a poniektorí starostovia európskych metropolí a niektorí členovia európskych vlád majú mimoeurópske korene - je ako rozkopávať dvere, ktoré sú už dávno roztvorené dokorán. (Hmmm, kacírska myšlienka: Ale možno by sme ten rasizmus nemuseli vôbec riešiť, keby tie dvere boli len mierne odchýlené kvôli potrebám pracovného trhu, a volení zástupcovia ľudu by si uvedomovali kauzálnu súvislosť medzi príčinou a následkom, akciou a reakciou ...) Diskutabilnou je však nielen ideologická výstelka (takmer v každom druhom zábere vyvesená americká vlajka - bububu, americkí patrioti !), ale aj dramaturgická výstuž - Najväčší a najobávanejší kápo v mestečku (ktorý má pod palcom aj jediného zástupcu zákona) pripomína skôr umolousaný sociálny prípad, konanie postáv sa riadi podľa podivných vzorcov chovania, a keďže sa v deji skáče k udalostiam z minulosti, tak pán režisér občas zabudne, ako skončili predošlé scény. (A je zarážajúce, že ostatní členovia filmového štábu na to zabudnú taktiež, alebo nemajú odvahu na to upozorniť.) Zopár percent udeľujem za vlhké, sychravé lesnaté prostredie (kde chlapík prežije 10 rokov bez toho, aby ho sužovali reumatické potiaže), a za istú snahu o atmosféričnosť, no ten zvyšok je rovnako autentický, ako keď dôverčivému študentovi dáme menší finančný obnos, firemne vyhotovený transparent, a vyzveme ho, aby šiel prejaviť svoj občiansky postoj na protivládnu demonštráciu. Dámy a páni z cechu filmárskeho ! Ak chcete točiť hororové filmy, tak točte hororové filmy, a politický aktivizmus radšej prenechajte profíkom, lebo inak vytvoríte len priehľadné agitky a zlé horory ... Čiže niečo, čo skutočne nepotrebujem. Koniec hlásenia, ďakujem za pozornosť.

26.01.2024

Sleep (2023)

Film

70%Svieže dielko, vzbudzujúce zvedavosť na budúce autorove počiny. Jason Yu totižto plynule strieda napätie a uvoľnenie, čím klimbajúceho diváka udržiava v stave čulosti. A hoci sa zachmúrený hororový černokňažník s nulovým zmyslom pre humor a s vybielenou ľudskou lebkou na kancelárskom stole (ktorá mu slúži ako popolník) bude dozaista dožadovať ešte väčšieho príklonu k temnejšiemu vyzneniu celého snímku, mladomanželské patálie s námesačníctvom a poruchami spánku boli aj tak podarené.

23.01.2024
HLAD A CHLAD

70%Snežné bratstvo sa automaticky nevyhne porovnávaniu s Marshallovým Prežiť (1993), a dovolím si tvrdiť, že Bayonova rekonštrukcia z tejto komparácie vychádza viac než dobre. Výprave netreba nič vytýkať, herci hrajú primerane dejovým okolnostiam, zima zalieza pod nechty, a po skončení filmu divák ocení aj tvrdý chlieb s maslom a horčicou ... Priblíženie známeho kanibalského "incidentu" ďalšej diváckej generácii tak splnilo svoj účel, keďže zaostrilo rozostretý ľudský fokus na skutočne dôležité a nevyhnutné veci v našich životoch, a názorne ukázalo, že túžba prežiť dokáže zdolať aj kruté Andy - a to doslova.

22.01.2024

Devils (2023)

Film

50%Detektív a sériový vrah si navzájom vymenia svoje telá - v rámci thrillerov nič nové, ibaže tentokrát v juhokórejskom vydaní. Oproti americkým kolegom o čosi krvavejšie, lenže výmeny totožností sa postupne prehadzujú ako horúci zemiak, vytiahnutý z pahreby, a pred záverom sa dostávajú do nadmernej, z duševného hľadiska premrštenej motanice, kde je polemické určiť, kto je vlastne kto ... Pozrieť sa to dá, ale Juhokórejci už zopárkrát predviedli, že majú aj na viac, takže za mňa skôr priemer.

15.01.2024
KEĎ USILOVNOSŤ NESTAČÍ

30%Filmový bádateľ by najskôr predpokladal, že narazil na akýsi skrytý, historicko-čarodejnícko-soft erotický relikt talianskej proveniencie z druhej polovice 20.storočia (kde zákonite nesmú chýbať nebožtíci v pokročilom štádiu rozkladu, démonické tvory, mučiareň, a v nej mučiaci nástroj "rozkvitajúci oceľový kvet", strkaný do úbožiakovej zadnice), ale celé to spáchal britský snaživec Charlie Steeds v roku 2022, ktorému síce nemožno uprieť úctivé pukrle k tradičným žánrovým proprietám, zdravé nadšenie, ani ambiciózny zápal pre vec, no bohužiaľ, sudičky pri udeľovaní filmárskych darov a výnimočného nadania neboli v jeho prípade ktovieako štedré ... Ako drobné príklady z úrovne predostieraného, prehnane štylizovaného diela, snáď postačí uviesť, že viditeľne neobývané hradné sídlo anglického kráľa obýva dokopy asi tak 10 ľudí (vrátane zbrojnošov a väzňov v hradnom žalári), a pri pohľade na hereckých predstaviteľov je zjavné, že hodiny herectva brali len počas voľných víkendov (pričom tých víkendov nebolo príliš veľa), nehovoriac už o tom, že poniektorí so svojou súčasnou, modernou frizúrou (akú vyčaroval elektrický zastrihávač vlasov) do stredovekého prostredia totálne nezapadajú ... Existuje však sorta divákov, čo sa z recesie zabávajú aj na zlých filmoch, a tento ochotnícky počin by im mohol celkom ulahodiť.

14.01.2024

The Breach (2022)

Film

30%Od spisovateľa Nicka Cuttera som mal možnosť prečítať dva romány, a obidva sa mi zdali lepšie, než táto adaptácia jeho ďalšieho príbehu z oblasti vedecko-fantastického hororu. Z dnešného pohľadu už naivná dejová zápletka - točiaca sa okolo prevratného vedeckého objavu, dosiahnutého v provizórnych podmienkach v schátralej barabizni kdesi v lese - nevyčnieva herecky, a zavedno s hračičkovskou prácou maskérov zdarne pripomenie béčkovitý esprit z 8. až 9.dekády, no odvtedy sa už doba posunula dopredu, a s ňou aj žánrové kritéria, tématický rozptyl, a divácke nároky. Pre rockových priaznivcov možno bude zaujímavé, že vo filme sa objavil aj Alex Lifeson z kanadskej veličiny RUSH, a známy brčkavec Slash z GUNS N´ ROSES tu zložil nejakú hudbu.

13.01.2024