340. nejlepší film

Seveřan (2022)

137 min

Originalní název: The Northman

Žánr: Akční , Dobrodružný , Drama , Fantasy , Historický , Thriller

Rok: 2022

Země: Velká Británie , Spojené státy americké

Jazyk: angličtina , islandština

Premiéra: 07.04.2022

Režie: Robert Eggers

Scénář: Sjón Sigurdsson , Robert Eggers

Hrají: Alexander Skarsgård , Nicole Kidman , Claes Bang , Ethan Hawke , Anya Taylor-Joy , Gustav Lindh , Elliott Rose , Willem Dafoe , Phill Martin , Eldar Skar , Olwen Fouéré , Edgar Abram

Sociální sítě filmu:

Rozpočet: 60 000 000 dolarů

Externí odkazy: IMDb

Popis

Amleth (Alexander Skarsgård) kdysi býval synem mocného vikinského krále (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), než ho zrada a zákeřná vražda připravila nejen o otce, ale i o střechu nad hlavou. O pár let později se světem protlouká jako bezejmenný válečník a má jediný cíl. Vlastnoručně zabít ty, kteří ho připravili o rodinu a šťastnou budoucnost.
(Oficiální text distributora)

Videa (2) Fotky (83)

Komentáře (3)

PROCESOR

PROCESOR

20.07.2022 15:42:40

45%Za mě celkem zklamání. Atraktivní téma se rozplynulo, jako reálná cena peněz v inflaci. Nevadily mi čarodějky a kouzla i mystifikace. Mě se to nelíbilo, jako celek, jak to bylo pojatý a odvyprávěný. Jasně půjde o krevní pomstu, to v podobných filmech není žádný překvápko, ale v podstatě se tam nic neděje, nic se nikam neposouvá.

Rikrek

Rikrek

25.05.2022 19:33:05

90%Každý kdo čte, tak ví, že seveřani rádi houby měli, evidentně k nim nemá daleko ani řežisér Robert Eggers, protože tohle ve střízlivém stavu určitě natočit nešlo... Famózní podívaná, která ovšem nesedne moc lidem, ostatně podobně jako Joker (2019).

Brandt

Brandt

24.05.2022 14:43:41

90%Citlivejšie oko divákovo si nemôže nepovšimnúť, že výstupy postáv, ich preslovy, a kompozícia niektorých scén, by sa skôr hodili na divadelné dosky, než na filmový plac - ak to však bol režisérsky zámer, tak v poriadku - ale rovnako ani to, že Eggersova práca s hercami - a ich vedenie - nie je úplne dôsledné, ani dôrazné ... a tu sa len ťažko dá hovoriť o režisérskom zámere, ale skôr o režisérskej laxnosti, aká si divácku benevolenciu zasluhuje už menej. (Nejde o to, aby herci vo svojich úlohách bezhlavo prehrávali, no ak prednášajú svoje texty - a mimika ich usvedčuje z toho, že v duchu skôr premýšľajú nad tým, čo si dajú na večeru - tak to proste nepôsobí presvedčivo ani profesionálne.) A musím sa pristaviť aj pri bojových scénach a súbojoch: Oceňujem ich priamočiarosť, surovosť, a miestami až divokú animálnosť (ktorá plne korešponduje s dobou, kedy sa Severan odohráva, keďže rafinované šermiarské umenie, doprevádzané poskakovaním v tanečných piruetách, sa dostalo k slovu až o čosi neskôr), no ak už je niekto ozbrojený - a jeho poslaním je brániť slovanskú osadu pred útokmi severských berzerkov - tak by sa dalo očakávať, že dotyčný borec dokáže vykryť aspoň jednoduchý výpad zo strany, či sek zhora nadol, kdežto tu to skôr vyzerá, že obráncovia držia meče, sekery, či oštepy poprvýkrát vo svojich rukách, takže takýto bojovníci by boli pre svoju komunitu oveľa užitočnejší, keby sa radšej venovali čisteniu pahreby, dojeniu kôz, či starostlivosti o deti ... Som si však plne vedomý toho, že toto sú púhé marginálie, nad akými sa drvivá väčšina divákov nebude pozastavovať, a radšej sa sústredi na pôvodny hamletovský príbeh v rýdzich severských kulisách ... a tak je to vlastne aj správne, pretože ambientné zvukové plochy a rytmický nordický neo-folk, spolu s atmosférickou vizuálnou stránkou (a zavedno so zmenami stavu vedomia, halucináciami, a transcendentnými výjavmi, vychádzajúcimi zo škandinávskej mytológie), dodávajú filmu na patričnej sugestívnosti, a spoločne tu vytvárajú silný trojzáprah, poháňaný nezmieriteľnou túžbou po pomste, pred akou musí ustúpiť aj prísľub osobného šťastia ... Robert Eggers vo svojom treťom záseku podnikol najhlbšiu výpravu do minulosti, naplnil epické parametre, a zároveň učinil krok smerom k väčšej diváckej prístupnosti a prijateľnosti (čo nemožno vyčítať asi žiadnemu režisérovi, obzvlášť, ak musí nájsť kompromis medzi zachovaním vlastnej autorskej vízie, predstavami zo strany štúdia, a uspokojením diváckych potrieb), no jednako verme, že fluidum osobitého štýlu - akým sa vyznačovali jeho prvé dva filmy - z jeho tvorby nevyvanie ani v budúcnosti, a že sa časom nezmení na nájomného remeselníka bez duše, poslušne plniaceho rozličné "zakázky" bez vlastného tvorcovského vkladu, lebo takýchto filmárov je viac než dosť, a nie je nutné, aby k ním pribudol ďalší.

Zajímavosti (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná zajímavost. Buď první!

Hlášky (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná hláška. Buď první!

Chyby (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná chyba. Buď první!