Zábavně - vědomostní soutěž Grand Prix 2022 o celkem 15 000,- !

Margrete - královna severu (2021)

120 min

Originalní název: Margrete den første

Žánr: Drama , Historický , Životopisný

Rok: 2021

Země: Dánsko , Island , Norsko , Polsko , Švédsko

Jazyk: dánština , angličtina , němčina , švédština , norština , francouzština

Premiéra: 16.09.2021

Režie: Charlotte Sieling

Scénář: Charlotte Sieling , Jesper Fink , Maya Ilsøe

Hrají: Trine Dyrholm , Søren Malling , Jakob Oftebro , Morten Hee Andersen , Simon J. Berger , Paul Blackthorne , Richard Sammel , Thomas W. Gabrielsson , Magnus Krepper , Annika Hallin , Linus Nilsson , Tinna Hrafnsdóttir

Externí odkazy: IMDb

Popis

Píše se rok 1402. Margrete dosáhla toho, co se ještě žádnému muži nepodařilo. Spojila Dánsko, Norsko a Švédsko do mírově orientované unie, kterou sama řídí prostřednictvím svého mladého adoptovaného syna Erika. Svazek je však sužován nepřáteli, a Margrete proto plánuje sňatek Erika a anglické princezny. Spojenectví s Anglií by mělo unii zajistit status nové evropské velmoci, avšak právě vznikající spiknutí má zničit Margrete a vše, v co věří.
(Oficiální text distributora)

Videa (2) & Fotky (16)

Komentáře (1)

Rikrek

Brandt

29.03.2022 14:44:57

70%Poctivá historická životopisná dráma o jednej nie úplne vyjasnenej kapitole zo severských dejín, ktorá vcelku so cťou odolala prehnanému "pohollywoodšťovaniu" historických námetov. Ako je to už dneska pravidlom, filmy o ženských hrdinkách dostávajú na starosť ženské režisérky, pričom ženský pohľad na vec sa odráža aj na ponímaní a stvárnení celkového konceptu, a preto je tu ťažisko príbehu rozložené na dialógoch, mocenských intrigách, chystanej strategickej svadbe s maličkou anglickou princeznou (myslené vekovo i vzrastom), a na vypočúvani domnelého Margretinho syna - právoplatného kráľa Severu - ktorý sa znenazdania, a v najmenej vhodnej chvíli objavil napriek tomu, že by už nemal byť medzi živými ... Keďže na režisérskom tróne nesedel žiadem mäsiar so záľubou v nehatenej brutalite a v krvavom násilí, tak sa tu akčné zložky obmedzujú len na jeden cvičný súboj a pár šarvátok a potyčiek (ergo výpadov a útokov zo zálohy), takže ten, kto od toho očakával hromadné bojové scény (či nebodaj výživnú vikingskú rúbanicu s odťatými a poletujúcimi končatinami a hlavami), bude najskôr sklamaný. Naproti tomu, filmových estétov by mohla uspokojiť vkusná kamera, pekné exteriéry (v škandinávskych filmoch už vlastne taká očakávaná povinnosť, patriaca k filmárskemu bontónu), slušná výprava s vhodným výberom kulís, ako aj adekvátné nasvietenie a zatemnenie jednotlivých scén. Filmu nechýba ani napätie a emócia, no keďže sa nachádzame na stredovekom Severe, a nie na renesančnom Juhu, tak obidve žriedla vyvierajú na povrch v kontrolovaných, až umiernených pramienkoch, a nie v striekajúcich gejzíroch. (A netreba zabúdať ani na to, že aj herecký prejav á la studený psí čumák je súčasťou severského naturelu.) Osobne by mi neprekážalo ani o čosi umeleckejšie pojatie danej látky a ešte väčšia psychologizácia hlavnej aktérky, no chápem, že filmový rozpočet - s možnou návratnosťou vložených investícii - a artový prístup sú veličiny, ktoré navzájom príliš nekorelujú. Margrete - kráľovna severu tak vyvážene balansuje na úzkom cimburí, kde nepodlieha prílišnej filmovej amerikanizácii a zjednodušovaniu, ale zároveň je dostatočne akceptovateľná pre bežného diváka.

Líbí se (2) Nelíbí se (0)

Zajímavosti (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná zajímavost. Buď první!

Hlášky (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná hláška. Buď první!