Benedetta (2021)

131 min

Originalní název: Benedetta

Žánr: Drama , Historický , Romantický , Životopisný

Rok: 2021

Země: Belgie , Francie , Nizozemsko

Jazyk: francouzština , latina

Premiéra: 02.12.2021

Režie: Paul Verhoeven

Scénář: Paul Verhoeven , Gerard Soeteman , David Birke , Judith C. Brown

Hrají: Virginie Efira , Charlotte Rampling , Daphne Patakia , Lambert Wilson , Olivier Rabourdin , Louise Chevillotte , Hervé Pierre , Clotilde Courau , Albert Dupontel , David Clavel , Guilaine Londez , Gaëlle Jantet

Externí odkazy: IMDb

Popis

Schopnost konat zázraky vynese charismatické Benedettě (Virginie Efira) koncem 17. století výsadní postavení v toskánském klášteře. Když její slabost pro mladou a živelnou Bartolomeu přeroste v nespoutanou vášeň, začíná hra plná intrik sahající do vyšších pater italské církve. Erotické drama legendárního Paula Verhoevena (Základní instinkt), natočené podle skutečného příběhu, si v hlavní soutěži festivalu v Cannes vysloužilo pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků.
(Oficiální text distributora)

Videa (2) Fotky (10)

Komentáře (1)

Brandt

Brandt

19.06.2022 15:29:01

80%Hranica medzi adoráciou a zatratením je niekedy tenšia než dievčenský vlas, a nezriedka vedie cez spodné telesné partie ... Životopisný príbeh zo 17.storočia o sestre, a neskoršej abatyši Benedette, sa môže na prvý pohľad vedľa všetkých tých Verhoevenových hollywoodských bijákov vynímať ako mníška na diskotéke, no ak sa bližšie oboznámime s obrazom nerestnej svätice, tak už to prestáva byť až taká anomália. Do samoúčelnej pózy častokrát skĺzavajúca provokácia cirkevných kruhov je stále v kurze a strašne trendy (Ale pozor ! - Táto provokácia sa týka len kresťanských cirkevných kruhov, lebo na to, aby sa perimeter provokácie rozšíril aj do iných cirkevných kruhov, na to už, smelým provokatérom, akosi chýba odvaha, pričom takýto druh odvahy je značne oklieštený (a vykleštený) aj trestno-právnym legislatívnym rámcom, kde satirické šľahance voči niekomu sú raz považované len za opodstatnenú kritiku, zatiaľ čo obdobné satirické šľahance voči niekomu inému by už boli chápané ako otvorený prejav neznášanlivosti ... Inak povedané: Je ľahké kopnúť si do niekoho, kto sa nebráni, ako si kopnúť do niekoho, kto má za pásom kindžál, a v prípade nakopnutia sa ho nezdráha použiť.), a priznávam, že prvá polovina filmu (čiže oboznamovanie sa s postavami a prostredím, ako aj postupné rozvíjanie Benedittinej hriešnosti, sprevádzané drastickými snovými víziami) sa mi zdala zaujímavejšia, než tá druhá, v ktorej sa zvýšil dramatický rádius. Celkové vyznenie snímku - kde lesbická láska nakoniec zvíťazila nad lesbofóbnou nenávisťou, dogmatickou zaslepenosťou, a kláštornou neprajnosťou - sa na môj vkus až príliš okato poklonkovalo dnešnej "spoločenskej objednávke", a navyše tu ani nebol dodržaný jeden z diváckych archetypov, spočívajuci v tom, že skutočná dráma by mala byť vždy zakončená tragickým koncom. Z čiste subjektívneho hľadiska sa domnievam, že podobnej filmovej látke by viacej svedčilo umeleckejšie stvárnenie, hlbšie meditatívne polohy, a viacej teologicko-filozofických zamyslení nad podstatou hriechu a hriešnosti (teda aspekty, ktoré ma svojho času uhranuli v poľskej Matke Johane od Anjelov z roku 1961), no nie som si úplne istý, či by si to v takomto prípade nevyžadovalo aj typologicky iného režiséra (Nezabúdajme, že V. má vo svojom portfóliu aj také provinilé slasti, ako Hviezdnu pechotu či Showgirls !), a rovnako neviem, či má zmysel dožadovať sa niečoho, čo sa - možno - nenachádzalo ani v literárnej predlohe ... Bez ohľadu na to a napriek tomu, že Paul Verhoeven už nie je žiaden mladíček, jeho historický opus sa vyznačuje vitálnosťou, a taktiež očakávanou svižnou réžiou a rokmi nadobudnutou technickou zdatnosťou, to jest atribútmi, o akých si mnohí dnešní režisérski elévi môžu leda tak zdať (a u ktorých si divák mnohokrát kladie otázku, či títo mlaďoši vôbec absolvovali štúdijny odbor filmovej réžie). Zároveň vysiela jasný signál o tom, že európsky historický film - i vďaka nevyhnutnej medzinárodnej koprodukcii - stále žije. A ja vravím: Ešteže tak.

Zajímavosti (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná zajímavost. Buď první!

Hlášky (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná hláška. Buď první!

Chyby (0)

Je nám líto, ale zatím nebyla k filmu napsaná žádná chyba. Buď první!